Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Jazz na Starówce 2024 | The Mark Whitfield Organ Quartet

Festiwal Jazz na Starówce 2024 | The Mark Whitfield Organ Quartet
📅 Data: sobota, 6 lipca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Rynek Starego Miasta (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


30. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

Gwiazdy jazzu, pionierzy gatunku i wyjątkowe projekty - 5 lipca rusza w Warszawie 30. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia.
Rynek Starego Miasta stanie się ponownie koncertowym sercem stolicy i przez 2 miesiące wakacyjne i bić będzie w rytmie jazzu.
Zapowiada się bardzo ciekawa edycja. Dla nas szczególna, bo jubileuszowa, 30-sta!
Popularny festiwal wykreował wielu artystów i własną imponującą publiczność gromadząc około miliona publiczności.
To 30–letnia historia wyjątkowych spotkań z ikonami i tuzami jazzu. Imponująca jest lista nazwisk artystów którzy grali na festiwalu.

-----

The Mark Whitfield Organ Quartet
6 lipca 2024, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa

Mark Whitfield - gitara
Jesse van Ruller - gitara
Alberto Marsico - organy
Mourad Benhammou - instrumenty perkusyjne

Zdobywca nagrody GRAMMY, amerykański wirtuoz gitary, uznany kompozytor, aranżer. Znany na świecie z nagrań dla znaczących wytwórni Verve i Warner Bros, oraz z koncertów i nagrań z legendami jazzu jak: Ray Charles, McCoy Tyner, Art Blakey, Quincy Jones, Ray Charles, Burt Bacharach, Herbie Hancock. Niezwykłą wirtuozerią Whitfielda krytyka przyrównuje go do takich mistrzów jak: George Benson, Wes Montgomery i Kenny Burrell.
Mark Whitfield. Światowej sławy amerykański gitarzysta jazzowy. Ukończył prestiżową Berklee College of Music w Bostonie (w 1987r.), gdzie studiował także kompozycję i aranżację. Wkrótce potem wrócił do rodzinnego Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę jako jazzman. Był zapraszany do współpracy z legendarnymi artystami jak: Dizzy Gillespie, Art Blakey, Quincy Jones, Ray Charles, Herbie Hancock, Carmen McRae, Gladys Knight, Burt Bacharach, Quincy Jones,Jimmy Smith, Clark Terry, Shirley Horn, Wynton i Branford Marsalis, Joe Williams, oraz George Benson, jego wielki mentor.
W 1990 wytwórnia Warner Bros. wydała jego debiutancki album „The Marksman”, co zapoczątkowało karierę nagraniową, która zaowocowała łącznie 14 nagraniami solowymi i niezliczoną ilością wspólnych wysiłków z niektórymi z najważniejszych artystów ostatnich lat; Sting, John Mayer, Chaka Khan, Jill Scott, Diana Krall, Christian McBride, Chris Botti, Roy Hargrove i Nicholas Payton.
Po drodze Jego zespół „Whitfield Family Band” stworzył zupełnie nowy projekt nagraniowy, zdobywając listy jazzowych przebojów radiowych.
Nagranie „For Jimmy, Wes and Oliver” autorstwa Christian McBride Big Band z udziałem Marka Whitfielda i Joeya Defrancesco otrzymało nagrodę GRAMMY 2022 w kategorii „Najlepszy duży zespół jazzowy”! Ta muzyczna współpraca pomiędzy Whitfieldem i McBride, rozpoczęła się ponad 30 lat temu, kiedy obaj byli członkami Jazz Futures, All-Star Jazz Band, który zapoczątkował także karierę zmarłego Roya Hargrove’a.
Muzyka Marka trafiła także do telewizji i filmu. Obejmują dwanaście odcinków serialu telewizyjnego ABC "Moon Over Miami", występ z Wyntonem Marsalisem na ścieżce dźwiękowej do filmu "Tune In Tomorrow" z Peterem Falkiem w roli głównej oraz serialu "Shannon’s Deal" telewizji NBC, w którym wystąpił epizodycznie z Harrym Belafonte i Jennifer Jason Leigh w filmie Roberta Altmana "Kansas City" oraz z Terencem Blanchardem na ścieżce dźwiękowej do filmu HBO "The Soul of the Game".
Mark jest autorem wielu nagrań płytowych, które ukazały się nakładem Verve Records i Warner Bros. Pozostaje niezwykle aktywny jako wykonawca, artysta nagrywający, sideman, oraz ceniony kompozytor, aranżer i producent.

Jesse van Ruller. Jest jednym z czołowych muzyków holenderskiej sceny, znany jest jako jeden z najlepszych współczesnych gitarzystów jazzowych.
Jego kariera tego gitarzysty nabrała rozpędu w roku 1995, po wygraniu prestiżowego Konkursu im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Jury w składzie: Pat Metheny, John Scofield, Jim Hall, Pat Martino i Mark Whitfield byli zdania, że Jesse to jeden z najbardziej obiecujących talentów swoich czasów.
Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium w niderlandzkim Hilversum. Był kilkakrotnie nominowany do nagród Dutch Bird i Edison Awards. Wydał 11 albumów jako lider lub muzyk towarzyszący.
Od tego czasu grał z tuzami światowego jazzu i zespołami jak: George Duke, McCoy Tyner, Pat Metheny, Mike Stern, Tom Harrell, Toots Thielemans, Roy Hargrove Quintet, Christian McBride, Seamus Blake, oraz z prestiżowymi zespołami : Metropole Orkestr, WDR Big Band, Birmingham Symphony Orchestra i Berliner Philharmoniker.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️