Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Noc Fotografii 2024

Noc Fotografii 2024
📅 Data: niedziela, 7 lipca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, różne lokalizacje podane niżej w wydarzeniu :) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Centrum Fotografii Muzeum Warszawy już po raz drugi zaprasza na Warszawską Noc Fotografii. Będzie to święto nawiązujące do podobnych wydarzeń organizowanych przez inne europejskie miasta. Druga edycja Nocy Fotografii odbędzie się na Starym i Nowym Mieście 7 lipca 2024 roku.

W godzinach 21.00–23.30 na wielkoformatowych projekcjach plenerowych zlokalizowanych w kilku punktach Starego Miasta będzie można zobaczyć selekcję prac fotografek i fotografów z Polski i zagranicy. Część pokazów realizowana będzie w formule site-specific, czyli z uwzględnieniem architektury i specyfiki lokalizacji staromiejskich. Odbędą się między innymi projekcje na budynkach.

Podczas tegorocznej Nocy Fotografii widzowie zobaczą zarówno zdjęcia archiwalne, jak i najnowsze, docenione na międzynarodowych festiwalach. Będą wśród nich fotografie z kolekcji Muzeum Warszawy, ukazujące przemiany przestrzeni Starego i Nowego Miasta, oraz prezentowane po raz pierwszy prace laureatów i laureatek drugiej już edycji konkursu fotograficznego, którego temat, Miasto do mieszkania, dotykał różnych aspektów mieszkalnictwa w Warszawie.

Zobaczymy również selekcję zdjęć Filipa Springera powstałych w ramach projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji. Jedna z projekcji, realizowana we współpracy ze stowarzyszeniem Polish Women Photographers, poświęcona zostanie polskim fotografkom.

Mocnym punktem tegorocznej Nocy Fotografii będzie pokaz prac członków słynnej agencji fotograficznej Magnum – Susan Meiselas, Bieke Depoorter i Harry’ego Gruyaerta. Tak jak w zeszłym roku pokażemy również wybór fotografii z festiwalu Rencontres d’Arles – największego i najstarszego europejskiego festiwalu poświęconego tej dziedzinie sztuki.

Przed rozpoczęciem projekcji, o godzinie 19.30, odbędzie się spotkanie wokół książki Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia z jej autorami – Witoldem Kanickim, Dorotą Łuczak i Maciejem Szymanowiczwem.

Muzeum Warszawy, Lapidarium, Rynek Starego Miasta 40
19.30 – Spotkanie z Witoldem Kanickim, Dorotą Łuczak i Maciejem Szymanowiczem wokół książki Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia

Rozmowa z autorką i autorami związanymi z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, którzy podjęli się zebrania napisanych w Polsce od początku wynalezienia medium do końca PRL-u tekstów o fotografii.

21.15–23.30 – Pokazy filmu Return to Reason Mana Raya
Return to Reason to tytuł pierwszego, legendarnego filmu awangardowego autorstwa Mana Raya. W setną rocznicę jego premiery cztery dzieła tego reżysera – Return to Reason (1923), Emak Bakia (1926), Rozgwiazda (1928) i Tajemnice zamku kostki do gry (1929) – zostały zrekonstruowane cyfrowo i zestawione z muzyką założycieli zespołu Sqürl (Jim Jarmusch, Carter Logan).

Prezentowany film powstał na bazie fotografii, fotogramów i innych wizualnych eksperymentów awangardowego mistrza. Jest to połączenie kina eksperymentalnego, zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie, pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki, z niepokojącym, hipnotyzującym, nowoczesnym soundtrackiem.

Czas trwania: 70 min (projekcje o 21.15 i 22.30).

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28–42
21.00 – Powitanie, zaproszenie na pokazy w innych lokalizacjach, wręczenie dyplomów laureatkom i laureatom konkursu Miasto do mieszkania

21.15 – Pokaz prac laureatek i laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania

Jury w składzie: fotografka i badaczka Karolina Gembara, pisarz i fotograf Filip Springer, artysta wizualny Szymon Rogiński, socjolożka Justyna Orchowska oraz historyczka sztuki i fotografii dyrektorka Muzeum Warszawy dr Karolina Ziębińska wybrali siedem projektów, które w szczególnie interesujący sposób poruszają różne aspekty mieszkalnictwa w Warszawie – od społecznych i wspólnych (publicznych) po prywatne i osobiste.

Wyróżnione zostały osoby debiutujące: Viktoria Adamova, Zbigniew Brzozowski, Krystian Furman, Anita Walczewska oraz osoby z udokumentowanym dorobkiem: Sayam Ghosh, Anna Hornik, Damian Lemański.

Konkurs fotograficzny Miasto do mieszkania zorganizowany został przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.

21.30–23.30 – Pokaz wyboru prac fotografów z agencji Magnum

Wybór prac trójki fotografów z Agencji Magnum: Harry’ego Gruyaerta, Susan Meiselas i Bieke Depoorter*

- Harry Gruyaert urodził w Belgii w 1941 roku, gdzie studiował fotografię i film. Na początku lat 60. w Paryżu zaczął fotografować w kolorze, który do dziś odgrywa istotną rolę w jego pracach. Pod koniec lat 70. odbył liczne podróże, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Indii, Egiptu, Japonii i Maroka. W 1982 roku dołączył do agencji Magnum. Podczas projekcji zobaczymy zestaw zdjęć wykonanych przez niego w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych na trasie z Los Angeles do Las Vegas.

- Susan Meiselas, urodzona w 1948 w Stanach Zjednoczonych, ukończyła edukację artystyczną na Uniwersytecie Harvarda. Zasłynęła długoterminowymi projektami, w których zwracała uwagę na problemy mniejszości i pomijane przez globalną opinię publiczną konflikty. Dołączyła do agencji Magnum w 1976 roku. Jest uważana za jedną z pierwszych politycznie zaangażowanych fotografek. Zdjęcie wykonane przez nią podczas powstania w Nikaragui stało się międzynarodowym symbolem rewolucji i oporu wobec opresyjnego systemu. Podczas Nocy Fotografii zaprezentujemy zestaw prac z cyklu Prince Street Girls, zrealizowanego w latach 1978–1979 w Nowym Jorku.

- Bieke Depoorter urodziła się w 1986 roku w Belgii. W 2009 roku uzyskała tytuł magistra fotografii na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Trzy lata później została nominowana do agencji Magnum, której pełnoprawnym członkiem została w 2016 roku. U podstaw jej praktyki artystycznej leżą relacje, które nawiązuje ze swoimi bohaterami. Punktem wyjścia są dla niej przypadkowe spotkania, a o kształcie projektu decyduje rozwój relacji. W swoich pracach łączy dokument z fikcją, przełamując tradycyjne podejście do reportażu. Podczas pokazu na Rynku Starego Miasta będzie można obejrzeć zestaw fotografii z projektu Sète #15 z 2015 roku. Jest to nocna, nieco oniryczna, wizja nadmorskiego francuskiego miasta Sète.
Pokazy będą zapętlone.

* W trakcie projekcji pojawiają się sceny zawierające nagość. Prosimy o wzięcie tego pod uwagę, szczególnie jeśli planują Państwo seans z osobami młodszymi lub wrażliwymi na tego typu treści.

Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), plac Zamkowy 8
21.00–23.30 – Pokaz prac laureatek i laureatów Miasta do mieszkania oraz fotografii Filipa Springera

Pokaz prac laureatek i laureatów konkursu Miasto do mieszkania

Prace laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania, zorganizowanego przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, poruszają różne aspekty mieszkalnictwa w stolicy – od społecznych i wspólnych (publicznych) po prywatne i osobiste. Wyróżnione zostały osoby debiutujące: Viktoria Adamova, Zbigniew Brzozowski, Krystian Furman, Anita Walczewska oraz osoby z udokumentowanym dorobkiem: Sayam Ghosh, Anna Hornik, Damian Lemański.

Pokaz fotografii Filipa Springera zrealizowanych w ramach projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum.

Filip Springer, współtwórca i kurator projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji, od blisko roku przemierza na rowerze rewitalizowany obszar prawobrzeżnej Warszawy i próbuje uchwycić na zdjęciach symptomy obecnych i przyszłych przemian. Przygląda się architekturze i pozaludzkiej przyrodzie, w szczególności drzewom, których los często jest dobrym wskaźnikiem tego, co dzieje się wokół. Podczas Nocy Fotografii odbędzie się jedna z pierwszych prezentacji zdjęć wykonanych przez Springera w ramach Migawek.

Pokazy będą zapętlone.

Lengrenówka – pracownia Muzeum Karykatury, Brzozowa 6/8A
21.00–23.30 – Pokazy fotografii z bogatej kolekcji Muzeum Warszawy

Dwa różne spojrzenia na powstanie warszawskie – montaż prac zawodowego fotografa i fotoreportera Sylwestra „Krisa” Brauna oraz malarki studiującej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Ewy Faryaszewskiej.
Montaż fotografii ukazujących przemiany obszaru Starego i Nowego Miasta, wykonanych na przestrzeni ponad stu sześćdziesięciu lat. Wykorzystane będą zarówno fotografie znanych i uznanych autorów i autorek, jak i prace amatorskie oraz niezawodowe.
Pokazy będą zapętlone.

Fundacja Sto Pociech, Freta 20/24A
21.00–23.00 – Pokaz wyboru projekcji z tegorocznej edycji Night of the Year festiwalu Rencontres d’Arles

Rencontres de la photographie to największy i najstarszy europejski festiwal fotografii, który rokrocznie odbywa się w Prowansji. Podczas Nocy Roku prezentowany jest tam wybór najlepszych projektów fotograficznych ostatnich dwunastu miesięcy. Dzięki uprzejmości festiwalu warszawianki i warszawiacy zaledwie dzień później niż uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć selekcję fotografii prosto z Arles.

Pokaz będzie zapętlony.

Fundacja Alina, Brzozowa 31/33
21.00–23.30 – Noc Fotografii & Polish Women Photographers

Polish Women Photographers to przestrzeń dla kobiet i osób niebinarnych, dla których istotna jest samorealizacja oraz potrzeba zabierania głosu w ważnych sprawach społecznych i wypowiedzi artystycznej za pośrednictwem medium, jakim jest fotografia. Stowarzyszenie w swoich działaniach stawia na promocję polskich fotografek, dbając o zachowanie parytetów w środowisku fotograficznym. Podczas Nocy Fotografii na ekranie w Fundacji Alina – dawnej pracowni Aliny Szapocznikow – zaprezentowane zostaną prace czterech fotografek dokumentalnych:

Anny Hartman, która przy użyciu fotografii staje po stronie osób wykraczających poza konserwatywne normy kulturowe. Przedstawia sylwetki osób, które spotykają się z uprzedzeniami, nietolerancją, a nawet wrogim stosunkiem otoczenia. Jej pracom przyświeca idea, że poznać to znaczy zrozumieć i zaakceptować.
Małgorzaty Adamczyk, która od pięciu lat, podróżując po małych miastach, stara się uchwycić historie mieszkających w nich ludzi. Jej projekt Przyjaźń został w 2021 roku nagrodzony Grand Press Photo w kategorii Ludzie.
Małgorzaty Smieszek, której prace namawiają do refleksji nad różnymi aspektami życia, skupiając się głównie na problemach egzystencjalnych, związanych z samotnością, wolnością, lękiem o przyszłość czy poszukiwaniem sensu w życiu.
Marzeny Hans, której fotografie podejmują kwestie równościowe oraz związane są z reprezentacją kobiet we współczesnym świecie.

Pokaz będzie zapętlony.

KONKURS
Podczas tegorocznej Nocy Fotografii zobaczymy prace siedmiorga laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania zorganizowanego przez Centrum Fotografii. Tegoroczne prace konkursowe poruszają różne aspekty mieszkalnictwa w Warszawie – od społecznych i wspólnych (publicznych) po prywatne i osobiste. Zobaczymy zarówno prace dokumentalne, jak i kreacyjne, odważne wizje oraz projekty interwencyjne.

W konkursie mogli wziąć udział zarówno debiutanci, jak i osoby z udokumentowanym dorobkiem, a także kolektywy. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach.

Prace laureatów, które zostaną zaprezentowane podczas Nocy Fotografii 7 lipca, zostały wyłonione przez pięcioosobowy zespół w składzie:

Karolina Ziębińska – doktora historii sztuki i kuratorka wystaw, między innymi Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku (2008), retrospektywy Dory Maar (2019) czy Moi Ver, na którą zapraszaliśmy w tym roku. Przez lata była związana z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki. Jest współzałożycielką Fundacji Archeologia Fotografii, która zajmuje się ochroną i udostępnianiem zbiorów po czołowych polskich fotografach i fotografkach.

Filip Springer – autor książek poświęconych architekturze i krajobrazowi, cykli fotograficznych i podcastów. Kurator projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji organizowanego przez Muzeum Warszawy. Dyrektor programowy Fundacji InstytutR, współtwórca Szkoły Ekopoetyki oraz Festiwalu po Drodze.

Szymon Rogiński – artysta wizualny, fotograf i twórca VR. Jego prace są częścią wielu kolekcji, były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie. Szczególnie inspiruje się kinem drogi, popkulturą i krajem – zarówno związanymi z nim stereotypami, jak i fantazmatami. Sięga po postapokaliptyczne scenariusze, czerpie z krajobrazów zmienionych przez człowieka, specjalizuje się w nokturnach. Obecnie eksploruje kreatywne zastosowania fotogrametrii oraz wirtualnej rzeczywistości. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Justyna Orchowska – socjolożka i adiunktka w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim socjologią miasta i mieszkalnictwa. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych i eksperckich, w tym książki Białe plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych (2022). Od 2014 roku związana jest ze Stowarzyszeniem Miasto jest Nasze.

Karolina Gembara – fotografka, badaczka i doktorantka w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W swojej pracy koncentruje się na zagadnieniach związanych z domem, migracją i opieką, a także lokalnymi tematami politycznymi. W ostatnich latach zainicjowała i zrealizowała kilka projektów, w których uczestniczyły osoby z doświadczeniem uchodźczym. Jest członkinią Sputnik Photos, współpracuje także z Archiwum Protestów Publicznych, gdzie inicjuje projekty artystyczno-badawcze i redaguje „Gazetę Strajkową”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film impreza spotkanie wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧