Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem | Wieczór filmowy z Wajda School

III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem | Wieczór filmowy z Wajda School
📅 Data: środa, 4 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Foksal 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem - Kino, które łączy

III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem - przez 9 kolejnych tygodni, w środy o godzinie 20:00 na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć wyjątkowe produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Gospodarzem Przeglądu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Przegląd Pod Wspólnym Niebem to nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Centrum Myśli Jana Pawła II tworzy przestrzeń, w której warszawiacy i migranci będą mogli wspólnie poznawać inne kultury, przełamywać stereotypy i budować porozumienie ponad podziałami. Każdemu seansowi towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – podróżnikami, dziennikarzami, autorami książek i twórcami filmowymi.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wspólnego odkrywania kina, które łączy i tworzenia przestrzeni bezpiecznego, twórczego dialogu międzykulturowego!

-----

04.09 godzina 20:00, dziedziniec Kamienicy Artystycznej przy Foksal 11 w Warszawie

Wieczór filmowy z Wajda School w ramach III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Filmy poprzedza krótka rozmowa z ekspertem.

„Raisa” (2021) reż. Dorota Migas-Mazur (21’) – Portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczenka Raisa ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

„In Limbo” (2023) reż. Alina Maksimenko (71’) – Inwazja Rosji na Ukrainę zastaje Alinę w Irpieniu pod Kijowem. Jest sama, z nogą w gipsie po niedawnej operacji. Zbombardowane i odcięte od świata miasto staje się pułapką, z której udaje jej się wydostać z jedną z ostatnich grup ewakuacyjnych. Dociera do chaty w pobliskiej wiosce, w której utknęli jej rodzice. Przez pierwsze tygodnie starają się żyć normalnie. Mama prowadzi zajęcia online, tata opiekuje się swoimi kotami i zwierzętami z okolicy, Alina filmuje bieżące wydarzenia. Jednak front jest coraz bliżej i muszą podjąć decyzję – zostać czy uciekać? Kiedy sąsiedzi opuszczają swoje domy, Alina i jej rodzice pod osłoną nocy spieszą do pakowania. W ostatniej chwili ojciec decyduje jednak, że nie jedzie...

„Pułapka” (2024) reż. Vitalii Havura (9’) – Ukraina, rok 2022. Chersoń pod okupacją rosyjską. Kostia, zaangażowany w podziemną walkę z Rosjanami, stale się ukrywa. O miejscu jego pobytu wie tylko matka, która uważa że rosyjska inwazja to wybawienie dla kraju. Tej nocy ledwo uniknął śmierci. Przychodzi więc do matki, by sprawdzić czy to ona go wydała. Dochodzi między nimi do ostrej kłótni, ale kiedy matka proponuje mu posiłek, ten nie jest w stanie odmówić i w milczeniu siada do stołu. Gdy już ma wychodzić, do pokoju wpada rosyjski agent, który najwyraźniej czekał na odpowiedni moment. Bierze matkę Kostii jako zakładniczkę, grożąc, że ją zastrzeli, jeśli chłopak się nie podda. Kostia musi dokonać wyboru: poddać się, by ocalić matkę, która go zdradziła czy uciec i uratować własne życie.

-----

Partnerzy wydarzenia: Filmowa Stolica Lata, Belsat TV, Fundacja Dla Wolności, Muzeum Wolnej Białorusi, Polskie Forum Migracyjne, Ukraina! Festiwal Filmowy, Wajda School, Bulbamovie
Partner technologiczny: EPSON
Patroni medialni: KINO, FILMWEB, Pełna Sala, Going., waw4free
Współfinansowanie: Centrum Dialogu im. J. Mieroszewskiego w ramach II Otwartego Konkursu
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️