Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

HALO, KINO TĘCZA | Pokaz filmu „Sublokator” | KINO JANUSZA MAJEWSKIEGO

HALO, KINO TĘCZA | Pokaz filmu „Sublokator” | KINO JANUSZA MAJEWSKIEGO
📅 Data: czwartek, 22 sierpnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 21:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Kino Tęcza, ul. Pawła Suzina 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Dziedziniec kina Tęcza na warszawskim Żoliborzu już po raz czwarty zmieni się w przestrzeń kultury filmowej. Tego lata mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli obejrzeć aż 10 filmów wyreżyserowanych przez Janusza Majewskiego.

WSTĘP WOLNY!

👉 22 sierpnia zapraszamy na pokaz filmu „Sublokator” (1966)!

KINO JANUSZA MAJEWSKIEGO / KINO LETNIE: „SUBLOKATOR”

🎬 „SUBLOKATOR” (1966)
Ludwik (Jan Machulski), młody naukowiec szuka spokojnego miejsca do pracy. Wynajmuje pokój w willi zamieszkanej przez kobiety trzech pokoleń. Starsza pani Maria (Barbara Ludwiżanka), właścicielka willi to wdowa po kilku mężach, opętana genealogią i hodowlą zwierząt futerkowych. Małgosia (Magdalena Zawadzka), jej siostrzenica, uczennica liceum marzy o romansie z dorosłym mężczyzną i szuka wspólnika do uśmiercenia ciotki. Kazimiera (Katarzyna Łaniewska), lokatorka, sportsmenka i działaczka społeczna, chciałaby przekształcić prywatną willę w ośrodek gimnastyczny. Ludwik jako przedstawiciel inteligencji jest obiektem pożądania kobiet, które stanowią komiczne wcielenia różnych ideologii: II Rzeczypospolitej, socjalizmu i kultury młodzieżowej. Jak się można domyślić, mężczyzna nie zazna tam spokoju. Każda z kobiet będzie miała do niego małą prośbę.

Janusz Majewski to reżyser o niebanalnym poczuciu humoru, autor komedii grozy, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji. Sublokator stanowi rzadki w polskim kinie, jak i światowym, przykład tzw. komedii wyrafinowanej (sophisticated comedy), w której dialogi, zwykle damsko-męskie, skrzą się w równym stopniu dowcipem, jak i inteligencją. Literackim patronem wydaje się Stendhal, francuski powieściopisarz epoki romantyzmu, autor książki-rekwizytu. Muzykę do filmu napisał Andrzej Kurylewicz, jazzman, bohater filmu dokumentalnego Janusza Majewskiego Opus jazz (1963). Zdjęcia zrealizowano w willi Witoldówka (1910) w Konstancinie-Jeziornej. Film zebrał główne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie: za reżyserię, scenariusz i rolę Barbary Ludwiżanki (1967), ponadto Nagrodę FIPRESCI w Mannheim (1966), Srebrnego Hugo w Chicago i medal w Cork.
---

🎬 22.08 (czwartek), 👉 godz. 21:00 – Pokaz filmu „Sublokator” (1966)
📌 Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa

WSTĘP WOLNY!
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️