Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KIBBUTZ | Cień szansy / Ogródek | performans partycypacyjny

KIBBUTZ | Cień szansy / Ogródek | performans partycypacyjny
📅 Data: sobota, 13 lipca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Południe, Witolińska 43 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Zbyt często historie opowiadamy z perspektywy globalnej i bezosobowej. Wróćmy do opowieści lokalnej — do początku, do człowieka, do siebie. Zapraszamy do udziału w performansie partycypacyjnym Anny Gądek.

📅 13 lipca, sobota, 13:00-15:00
📌 Miejsce zbiórki: ul. Witolińska 43
🗺️ Mapa: link

Kontekstem dla tego działania jest żydowska ferma rolnicza, która działała na Grochowie od 1919 do 1942 roku. Było to miejsce testowania i wdrażania nowych idei socjalistycznych, syjonistycznych czy związanych z rolami płciowymi. Z jednej strony miejsce to funkcjonowało pod presją trudności finansowych i rosnącego antysemityzmu. Z drugiej — udawało się współpracować na kolektywnych zasadach i stale marzyć o bezpiecznym miejscu. Zagłębiając się w historie tego kibucu można odkryć wiele przykładów udanej współpracy i powodów do radości. Szybko dociera się także do cieni — tego, że historyczne zależności mają znaczenie także współcześnie.

🌸 Performans ma charakter partycypacyjny. Zapraszamy publiczność do jego współtworzenia.
📃 Działanie bazuje na performansie „Cień szansy” Anny Gądek z 2022 roku.
📷 Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
👋🏽 Jesteś osobą o ograniczonej mobilności i potrzebujesz wsparcia, żeby dobrze się czuć w czasie wydarzenia? A może potrzebujesz tłumaczenia na Polski Język Migowy? Daj znać → basia@domsztuki.org

Jak mówi autorka działania: „Umysł ludzki lubi dualizm. Lubi oceniać. Kreujemy rzeczywistość poprzez koncepty: dobro / zło, my / oni, pokój / wojna, oprawca / ofiara, wolność / niewola, granica / bezkres, życie / śmierć, światło / cień. Wszystko to nie istnieje bez siebie nawzajem, raczej stale się dopełnia. Historie miewają swoje cienie. A jakie są nasze osobiste cienie?
Na globalne perspektywy nie mamy wpływu. Mamy za to wpływ na świat, który tworzymy w najbliższym otoczeniu — w swoim ogródku. Zapraszam do podjęcia próby oswojenia, zharmonizowania i zintegrowania własnych cieni”.

Anna Gądek — artystka interdyscyplinarna. W 2009 roku obroniła dyplom z rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Wraz z siostrą Elą współtworzy długofalowy projekt dotyczący bliźniaczej tożsamości „Diversity in Unity” oraz grupę „Kuratorki”. Zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętą rzeźbą i instalacją, ale w ostatnim czasie coraz częściej sięga po formy efemeryczne i metody performansu. Jej zainteresowania krążą także wokół teatru, szczególnie tworzenia lalek teatralnych i scenografii. Od wielu lat pracuje jako specjalistka rzemiosł teatralnych w teatralnych i telewizyjnych produkcjach. W 2022 i 2023 roku była stypendystką Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty”, a w 2022 roku Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

-----
🌾 𝐊𝐈𝐁𝐁𝐔𝐓𝐙
Od kwietnia do lipca grupa wyłoniona w otwartym naborze pracowała nad twórczym upamiętnieniem grochowskiego kibucu. W czasie warsztatów poznawaliśmy się, uwspólnialiśmy wiedzę o historii tego miejsca i przyglądaliśmy się różnym formom upamiętnień. Wydarzenie, do którego zapraszamy, jest efektem tego procesu. Więcej → link

Prowadzenie procesu: Dorian Widawski
Koordynacja: Marta Palińska
Produkcja: Barbara Nowak
Promocja: Melissa Czaplicka, Antonina Dukowicz

„𝐅𝐞𝐫𝐦𝐚 𝐫𝐨𝐥𝐧𝐢𝐜𝐳𝐚 𝐇𝐞𝐜𝐡𝐚𝐥𝐮𝐜 𝐰 𝐆𝐫𝐨𝐜𝐡𝐨𝐰𝐢𝐞”.
Kibuc na Grochowie Pierwsze osoby, które tuż przy granicy Warszawy uruchomiły ten pionierski projekt, zaczęły pracę w 1920 roku. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały działanie, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek, których liczba stale rosła. Gospodarstwo funkcjonowało do 1942 roku, jednak nie udało się go odbudować po wojnie. W miejscu uprawianych buraków, pomidorów czy rabarbaru wyrosły bloki, sklepy i zajezdnia autobusowa. Nie istnieje trwały ślad, który przypominałby o tej rolniczej, wspólnotowej i żydowskiej działalności.

🌻 𝐏𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭
Projekt pod patronatem Magazynu „Szum”.
💰 𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.
-----
📸 Zdjęcie z kibucu na Grochowie, archiwum Muzeum Bojowników Getta, 1937/1938.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱