Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KIBBUTZ | Opowieści przy stole × Retrospekcja | wspólne upamiętnienie

KIBBUTZ | Opowieści przy stole × Retrospekcja | wspólne upamiętnienie
📅 Data: piątek, 12 lipca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Południe, Osiedle Ostrobramska, polana przy wieży dla oknówek (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W miejscu dzisiejszego Osiedla Ostrobramska sto lat temu działała żydowska ferma rolnicza Hechaluc. Zapraszamy do wspólnego przywołania historii osób, które współtworzyły to miejsce.

📅 12 lipca, piątek, 18:00-20:00
📌 Osiedle Ostrobramska, polana przy wieży dla oknówek
🗺️ Mapa: link

🌾 Przy stole — czyli centrum wspólnotowego życia, zarówno kiedyś, jak i współcześnie — opowiemy o losach osób, których życiorysy można częściowo zrekonstruować dzięki zdjęciom i zbiorze wspomnień „Na polach Grochowa”.

Wiemy, że osoby te przyjeżdżały ze wszystkich zakątków Polski, z różnych rodzin i odmiennych powodów. Co działo się z nimi później? Czy zrealizowali marzenie o życiu w bezpiecznym państwie? Poza opowieściami podejmiemy się także zrekonstruowania mozaiki, którą w uroczystość żniw układano z kwiatów, owoców i warzyw.

📷 Spotkanie na Osiedlu Ostrobramska zostanie połączone ze zdjęciem z 1921 roku przywołującym przedwojenną historię tego miejsca. Współczesne osiedle mieszkaniowe zostanie zestawione z krajobrazem, po którym nie został żaden ślad. Będzie można sfotografować się na tym historycznym tle i otrzymać pamiątkowe czarno-białe zdjęcie.

Współtworzące osoby:
Anna Gądek, Paula Jaszczak, Maria Piekarska-Baronet, Dagmara Siwczyk, Dorota Stolarska-Kultys („Opowieści przy stole”) + Kamila Szejnoch („Retrospekcja”)
Prowadzenie procesu: Dorian Widawski
Koordynacja: Marta Palińska
Produkcja: Barbara Nowak
Promocja: Melissa Czaplicka, Antonina Dukowicz

📷 Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
👋🏽 Jesteś osobą o ograniczonej mobilności i potrzebujesz wsparcia, żeby dobrze się czuć w czasie wydarzenia? A może potrzebujesz tłumaczenia na Polski Język Migowy? Daj znać → basia@domsztuki.org

=====
🌾 𝐊𝐈𝐁𝐁𝐔𝐓𝐙
Od kwietnia do lipca grupa wyłoniona w otwartym naborze pracowała nad twórczym upamiętnieniem grochowskiego kibucu. W czasie warsztatów poznawaliśmy się, uwspólnialiśmy wiedzę o historii tego miejsca i przyglądaliśmy się różnym formom upamiętnień. Wydarzenie, do którego zapraszamy, jest efektem tego procesu. Więcej → link
„𝐅𝐞𝐫𝐦𝐚 𝐫𝐨𝐥𝐧𝐢𝐜𝐳𝐚 𝐇𝐞𝐜𝐡𝐚𝐥𝐮𝐜 𝐰 𝐆𝐫𝐨𝐜𝐡𝐨𝐰𝐢𝐞”
Kibuc na Grochowie Pierwsze osoby, które tuż przy granicy Warszawy uruchomiły ten pionierski projekt, zaczęły pracę w 1920 roku. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały działanie, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek, których liczba stale rosła. Gospodarstwo funkcjonowało do 1942 roku, jednak nie udało się go odbudować po wojnie. W miejscu uprawianych buraków, pomidorów czy rabarbaru wyrosły bloki, sklepy i zajezdnia autobusowa. Nie istnieje trwały ślad, który przypominałby o tej rolniczej, wspólnotowej i żydowskiej działalności.

🌻 𝐏𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭
Projekt pod patronatem Magazynu „Szum”.

💰 𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

📸 Na zdjęciu widoczni są między innymi: Moshe Borowik, Mendel Chazonowicz, Herszel Rozental, Yakov Bursztejn, Benyamin Lewinson, Avraham Kuck oraz Moshe Rinecki-Rinat. O niektórych tych osobach opowiemy w czasie tego wydarzenia. Zdjęcie z archiwum Muzeum Bojowników Getta, 16 stycznia 1938.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Południe lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️