Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Trudne obiekty troski. Jak myśleć i pisać o rybach. Rozmowa z K. Kuchlewicz i D. Gzyrą

Trudne obiekty troski. Jak myśleć i pisać o rybach. Rozmowa z K. Kuchlewicz i D. Gzyrą
📅 Data: wtorek, 6 sierpnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Księgarnia Czarnego al. Jana Pawła II 45a/56 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ryby to liczna i różnorodna grupa zwierząt. Ich odmienność od ludzi sprawia, że wciąż są niezrozumiane, niepoznane i nieopisane. Przede wszystkim jednak, pomimo już zdobytej wiedzy o ich naturze – pozostają poza kręgiem należytej troski i ochrony. Dziś już trudno zaprzeczyć, że wiele z nich to istoty zdolne do odczuwania. Rozpoznaliśmy już wiele przykładów ich inteligencji. Nadal jednak traktujemy je inaczej niż pozostałe kręgowce. Ich status społeczny pozytywnie zmienia się, lecz bardzo powoli. Jednym z symptomów jest wyraźniejsza obecność literatury krytycznej wobec współczesnych praktyk krzywdzenia tych zwierząt. Wciąż jednak publikuje się książki związane z rybami, które bez przesady można nazwać przemocowymi. W przestrzeni medialnej powraca regularnie temat gehenny karpi, a wędkarstwo zaczyna być coraz częściej piętnowane jako forma polowania. Z drugiej strony, w ramach dyskursu związanego z zanieczyszczeniem Odry, ryby znikały jako jednostkowe ofiary – zwierzęta z biografiami.

O skomplikowanej sytuacji ryb i próbach ich coraz lepszej ochrony opowiedzą prawniczka Karolina Kuszlewicz, znana między innymi z prowadzenia z sukcesem niezwykle trudnej sprawy znęcania się nad karpiami, a także filozof i autor Dariusz Gzyra, śledzący motywy poświęcone rybom w literaturze i badający etykę naszych relacji ze zwierzętami. Oboje prowadzący byli uczestnikami interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku – Oddajmy Głos Rybom”, która odbyła się w listopadzie 2023 roku.

Rozmowę poprowadzi Beata Prokopczuk-Daab

Karolina Kuszlewicz – adwokatka, ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Członkini Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Zespołu ds. Kobiet przy NRA. Pełni funkcję Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym. Zajmuje się również prawem gospodarczym. Prowadzi bloga „W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki”, którego celem jest edukacja prawna w zakresie ochrony zwierząt. Od 2023 r. prowadzi projekt „Kuszlewicz w imieniu” – platformę edukacyjną poświęconą prawom zwierząt i przyrody. W ramach platformy nagrywa podkast oraz pisze teksty edukacyjne, w tym analizujące wyroki sądowe. Autorka publikacji: „Prawa zwierząt: praktyczny przewodnik”, „Ustawa o ochronie zwierząt. Komentarz”.

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Ukończył studia doktoranckie w zakresie filozofii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Po wydaniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zajmuje się relacjami człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych, połączeniami pomiędzy etyką a estetyką, a także studiami nad weganizmem.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧