Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Co znaczyło kochać w okupowanej Warszawie? Spektakl o żonie Krzysztofa Baczyńskiego w Centralnym Przystanku Historia IPN

Co znaczyło kochać w okupowanej Warszawie? Spektakl o żonie Krzysztofa Baczyńskiego w Centralnym Przystanku Historia IPN
📅 Data: piątek, 13 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centralny Przystanek Historia IPN, ul. Marszałkowska 107 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spektakl ze śpiewaną poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Basia” to wyjątkowa opowieść o miłości. Wydarzenie odbędzie się 13 września 2024 r. o godz. 18.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 107 wejście od ul. Świętokrzyskiej). Wstęp wolny.

Spotkali się na tajnych kompletach polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w mieszkaniu na Kredytowej podczas wykładu z logiki. On – dwudziestoletni, niewysoki, z burzą jasnych włosów na głowie, ona – dziewiętnastoletnia, kochająca poezję i marząca o zawodzie krytyka literackiego. Długo rozmawiali podczas, gdy odprowadzał ją tamtego dnia do domu. Tydzień po tym, jak się poznali, Krzysztof poprosił Basię o rękę, a sześć miesięcy później byli już małżeństwem.

Spektakl „Basia” przenosi widza w sam środek toczących się podczas Powstania Warszawskiego walk. Pośród dźwięków bombardowania i krzyków ludzi, odnajduje on ukrywającą się w piwnicy Barbarę Baczyńską, trzymającą w ręku tomik wierszy męża. Są to ostatnie godziny jej życia, w czasie których wspomina ostatnie dwa lata spędzone u boku znakomitego poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Sławomir Zygmunt, odpowiedzialny za scenariusz spektaklu, to postać wielowymiarowa, muzyk, pisarz i dziennikarz. Opowieści swoich dziadków – mieszkających w tej samej kamienicy, co poeta Krzysztof Kamil Baczyński – przenosi z niebywałą głębią na scenę. Wraz z Duśką Markowską-Resich, reżyserem teatralnym i filmowym, sprawiają, że widzowie mają możliwość doświadczenia emocji targających Barbarą Baczyńską, w której postać z prawdziwą autentycznością wciela się Aleksandra Mirecka, aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.

* * *
Centralny Przystanek Historia IPN to nowoczesna przestrzeń edukacyjna, której misją jest uczynienie nauki historii bardziej przystępną. To miejsce, gdzie korzystając z wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz interaktywnych gier, można zanurzyć się w świecie historycznych wydarzeń, a także odkryć mniej znane karty z historii Polski XX wieku biorąc udział w zajęciach edukacyjnych i spotkaniach otwartych.

Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ul. Marszałkowska 107, 00-110 Warszawa (wejście od ul. Świętokrzyskiej).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧