Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Piknik na placu Małachowskiego

Piknik na placu Małachowskiego
📅 Data: sobota, 31 sierpnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Małachowskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Zapraszamy na pożegnanie lata i inaugurację sezonu artystycznego!

Plac Małachowskiego - jeden z mniejszych placów Warszawy - kryje w sobie fascynujące historie i łączy ważne instytucje. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Parafia Ewangelicko – Augsburska Świętej Trójcy, Sofitel Warsaw Victoria i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają do spędzenia wspólnie czasu – na piknikowaniu, zwiedzaniu i słuchaniu koncertu o zachodzie słońca. Od godziny 16.15 będzie można dołączyć do oprowadzań w Państwowym Muzeum Etnograficznym, Kościele Ewangelicko-Augsburskim i Zachęcie, wziąć udział w spacerze architektonicznym, poznać historię wazy na wodę projektu Aliny Scholtz lub po prostu odpocząć na kocu lub leżaku. Zadbamy o drobne przekąski, ale zachęcamy też do przyjścia z własnym koszem piknikowym.

godz. 16 – inauguracja pikniku i powitanie gości

godz. 16.15 – oprowadzanie po Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy
prowadzenie: ks. Piotr Gaś
To od budynku Kościoła zaczyna się historia placu Małachowskiego. Klasycystyczny projekt autorstwa architekta Szymona Bogumiła Zuga wybrał osobiście Stanisław August Poniatowski. Kościół powstał w latach 1777–1781. Dziś ten piękny przykład klasycyzującej architektury nawiązującej do rzymskiego Panteonu jest jednym z cenniejszych zabytków Warszawy. Słynie też z unikalnej akustyki – tutejsza parafia jest organizatorem koncertów muzyki chóralnej, klasycznej i eksperymentalnej, a także partnerem wielu wydarzeń muzycznych. Zapraszamy na oprowadzanie, dzięki któremu poznamy lepiej historię Kościoła i jego architektury.

godz. 16.15–18
rozmowy o roślinach i klimacie w mieście na wystawie Waza na wodę
prowadzenie: Amina Olszewska
Odpowiedzią na nagrzewanie się miasta jest tworzenie mikroklimatów — lokalnych stref wytchnienia. Pomóc w tym może wodne ogrodnictwo. Ten temat porusza plenerowa wystawa grupy projektowej CENTRALA na placu Małachowskiego.
W 2018 roku przed budynkiem Zachęty CENTRALA zrekonstruowała „wazę na wodę” — donicę z roślinnością wodną. Betonowe donice, które kiedyś często występowały w przestrzeni Warszawy, wykorzystywano m.in. jako oczka wodne — tworzyły system sadzawek nawadniających i napowietrzających miasto. Na trawie przed Zachętą będziemy wspólnie obserwować, jak na mikroklimat placu Małachowskiego wpływa sześć waz z roślinnością wodną.

godz. 16.15 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Łzy szczęścia (Michał Jachuła, Joanna Kordjak)
zbiórka przed wejściem do Zachęty
Dla kogo powstają wystawy? Czyje historie opowiadają, a kto nie jest w nich reprezentowany i czuje się w galerii sztuki nie na miejscu? Jaką rolę ma odgrywać ta instytucja dzisiaj i na jakie potrzeby ma odpowiadać?
Te pytania stały się punktem wyjścia dla koncepcji wystawy Łzy szczęścia – największej jak dotąd prezentacji kolekcji Zachęty. Kilkadziesiąt prac z ostatnich dekad, w tym dzieła kluczowe dla polskiej historii sztuki, a także związane z przełomowymi wydarzeniami w historii galerii, układają się w opowieść o emocjach, jakie dzieła te budziły kiedyś i jakie budzą dzisiaj. Niektóre z nich wywoływały skandale, ponieważ poruszały tematy tabu, jak choroba, starość czy niepełnosprawność. Z jakim odbiorem spotykają się dziś?
Wybrane prace i ich współczesne interpretacje oraz aktualne komentarze zarówno osób artystycznych, jak i publiczności, odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej, które dokonały na przestrzeni tych lat. Pokazują też ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez grupy społeczne systemowo go pozbawiane.

godz. 16.15
oprowadzanie Alicji Mironiuk Nikolskiej po wystawie Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
zbiórka przez wejściem do Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Artystka określa swój styl jako realizm poetycki. Jednak jej prace są nie tylko poetyckie, ale wręcz magiczne. Malarstwo Magdaleny Shummer cechuje niezwykła wprost dbałość o szczegóły, widoczna przede wszystkim w drobnych elementach fantazyjnych roślin czy detalach wnętrz będących tłem dla portretów i scen rodzajowych. Na obrazach artystki zawsze są obecne zwierzęta – nie tylko koty, psy, zwierzęta gospodarskie, ale też te dzikie i egzotyczne, ukazywane zazwyczaj w scenerii przyrody. To zwierzęta są zawsze najważniejszym podmiotem jej malarstwa, nawet jeśli znajdują się na drugim planie i wydają się jedynie towarzyszyć ludziom.

godz. 17
spacer architektoniczny po placu Małachowskiego (Dominika Wiśniowska)
zbiórka przed wejściem do kościoła św. Trójcy
Historia placu Małachowskiego sięga okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy powstał kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem św. Trójcy. Plac był zwyczajowo nazywany Ewangelickim aż do 1916 roku, gdy za patrona otrzymał Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego. Otoczenie placu kształtowało się przez cały wiek XIX – powstał wtedy gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (dziś siedziba Muzeum Etnograficznego), nieistniejący już pałac Leopolda Kronenberga oraz gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (dziś Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Ostatnim charakterystycznym budynkiem jest powstała w 1910 roku kamienica Edwarda Raczyńskiego (znana też jako kamienica Krasińskich), przeznaczona na lokale usługowe i sklepy. Podczas spaceru poznamy wielokulturową historię placu i postaramy się zajrzeć we wszystkie jego zakamarki! Odpowiemy na pytanie, jaki monarcha przyjeżdżał na koncerty przy placu Małachowskiego, do czego posłużył kościół św. Trójcy twórcom pierwszych warszawskich wodociągów i co inspirowało powojenną architekturę Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

godz. 17.30
oprowadzanie Michała Jachuły i Joanny Kordjak po wystawie Łzy szczęścia
zbiórka przed wejściem do Zachęty

godz. 19.25
koncert Alicji Czyczel Hydrofonie o zachodzie słońca
Koncert w otoczeniu donic z roślinnością wodną i plenerowej wystawy grupy projektowej CENTRALA będzie czerpał z różnych nagrań terenowych, poetyckich tekstów i improwizacji głosowej wykonywanej na żywo przez artystkę. Będzie miał wytchnieniowy i nawadniający charakter. Zapraszamy publiczność do położenia się na leżakach czy kocykach i zanurzenia się w poszerzony pejzaż dźwiękowy Warszawy o zachodzie słońca.
Alicja Czyczel – choreografka, edukatorka, performerka, facylitatorka grupowych procesów twórczych. Koncentruje się na budowaniu wspólnoty poprzez kolektywną troskę oraz na tworzeniu bezpieczniejszych przestrzeni do doświadczania przyjemności i wiedzy płynącej z ciała. Tworzy choreografie sceniczne, realizuje działania site-specific i interdyscyplinarne projekty artystyczno-badawcze, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, organizuje spacery dźwiękowe. Współtwórczyni ogólnopolskiej inicjatywy Przestrzeń Wspólna. Członkini warszawskiej Queerowej Akademii Ruchu. Od 2018 współpracuje z działem edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej eseistyczne i poetyckie teksty ukazały się w „Dialogu”, „Glissando", „Playground”. Jej prace i działania były pokazywane m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, w Aomori Contemporary Art Center w Japonii, na Gwangju Biennale w Korei, w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, parku Moczydło w Warszawie, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, mokradłach Zakola Wawerskiego czy Łąkach Golędzinowskich nad Wisłą. W 2022 nagrała album Toń składający się z nagrań terenowych i śpiewu zestrojonego z rzeką Liwiec (stypendium Grażyny Kulczyk). Na trzynastą edycję gdańskiego festiwalu Narracje przygotowała instalację dźwiękową Nasiąkać światem (2023) nad stawem dolnym parku Oruńskiego. W swoich projektach artystyczno-edukacyjnych oraz podczas spacerów dźwiękowych czerpie z głębokiego słuchania i rozwija sposoby na budowanie relacji z otaczającą nas przyrodą poprzez różne formy bliskości, współbycia i uważności.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: impreza koncert spacer inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę