Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Władysław Sebyła - W CIENIU KATYNIA. Multimedialny program artystyczno-edukacyjny

Władysław Sebyła - W CIENIU KATYNIA. Multimedialny program artystyczno-edukacyjny
📅 Data: piątek, 27 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Południe, Terminal Kultury Gocław, Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Władysław Sebyła - W CIENIU KATYNIA. Multimedialny program artystyczno-edukacyjny.
Terminal Kultury Gocław 27.09.2024, godz.11:00

Władysław Sebyła; poeta, rzeźbiarz, malarz, rysownik, podporucznik piechoty. Należał do grupy poetyckiej „Złocień", później „Kwadryga". W latach 30. prowadził na antenie Polskiego Radia audycję „Kwadrans Literacki". Po wydaniu pierwszych tomików poezji Polska Akademia Literatury odznaczyła go prestiżową nagrodą „Złoty Wawrzyn Akademicki". Wróżono mu spektakularną karierę literacką. Wybuch II Wojny Światowej przekreślił plany pisarskie Sebyły. W sierpniu 1939 roku otrzymał powołanie do wojska, pod koniec września 1939 słuch o nim zaginął na bardzo długo. Wiele lat później wyszło na jaw, że wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD.
W ostatnich latach osoba Władysława Sebyły jest coraz częściej przywoływana przez krytyków i historyków literatury, którzy zgodnie twierdzą, że był osobą niepospolitego talentu i trzeba przywrócić należne mu miejsce w literaturze.
Władysław Sebyła w okresie międzywojennym był bardzo aktywnym w wielu dziedzinach artystą. Mimo młodego wieku miał duży wpływ na wizerunek kultury narodowej w dobie kształtowania się Niepodległego Państwa Polskiego. Charakter twórczości i okoliczności śmierci Władysława Sebyły spowodowały, że władze Polski Ludowej nie były zainteresowane promocją jego osoby. Po wojnie przestano drukować jego utwory i pomijano go w podręcznikach. Władze PRL-u robiły wszystko, by o nim zapomniano.
Program "Władysław Sebyła - w cieniu Katynia" jest doskonałym wypełnieniem luk w programie nauczania języka polskiego i stanowi znakomite uzupełnienie wiedzy nie tylko uczniów, ale również nauczycieli języka polskiego i historii.

Widowisko przygotowane jest przez Towarzystwo Historyczne im. Szembeków, we współpracy z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
Projekt finansowany jest przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️