Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nowe odczytania - Mieczysław Piotrowski. Rozmowa Wita Szostaka i Adama Wiedemanna

Nowe odczytania - Mieczysław Piotrowski. Rozmowa Wita Szostaka i Adama Wiedemanna
📅 Data: wtorek, 10 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Księgarnia Czarnego al. Jana Pawła II 45a/56 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy serdecznie do księgarni na Nowolipkach we wtorek, 10 września, o godz.18:00, na drugie spotkanie z cyklu „Nowe odczytania”. Jego bohaterem będzie autor powieści, dramatów, książek dla dzieci, współtwórca polskiej szkoły ilustracji – Mieczysław Piotrowski. O postaci i twórczości Piotrowskiego będą rozmawiać pisarze – Wit Szostak i Adam Wiedemann.

MIECZYSŁAW PIOTROWSKI – (1910-1977). prozaik, dramaturg i grafik. Wybitny ilustrator książek dla dzieci. Współtwórca polskiej szkoły ilustracji. Studiował w Wyższej Szkole Dziennikarstwa i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor powieści: „Ogrodnicy” (1956), „Złoty robak” (1968), „Plecami przy ścianie” (1970) i „Cztery sekundy” (1976); scenariuszy teatralnych i filmowych: „Mężczyźni na wyspie”, „Dziewczyna z dobrego domu”, a także książek dla dzieci: „Szare uszko” (1963), „Ballada o dentyście” (1966) i „Grzyby galopują na koniach” (1976). Jako rysownik współpracował także z czasopismami: „Cyrulik Warszawski”, „Rózgi”, „Mucha” i „Szpilki”, „Kuźnica”, „Kultura”. W 1977 ukazał się wybór jego prac rysunkowych: „Co my wiemy o ludziach?” , w 1985 „Ja Pana nie przerobię…”. Za twórczość rysunkową i ilustratorską nagrodzony, m.in.: Srebrnym Medalem na Internationale Buchkunst-Ausstellung w Lipsku (1959) i Nagrodą Państwową I stopnia (1962) oraz przez redakcję „Szpilek” Złotą Szpilką z Wawrzynem.

WIT SZOSTAK – autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów Polityki, a powieści i dramaty wystawiane w teatrze. Ostatnio wydał powieść „Rumowiska” (2023). Jako Dobrosław Kot pracuje na uczelni i publikuje teksty filozoficzne, ostatnio „Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach” (2020). Mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci.

ADAM WIEDEMANN – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk muzyczny i literacki. Autor tomów wierszy: „Samczyk”, „Rozrusznik”, „Konwalia”, „Kalipso”, „Pensum”, „Filtry”, „Dywan”, „Z ruchem”, „Metro na Żerań” oraz „Odżywki i suplementy”, książek prozatorskich: „Wszędobylstwo porządku”, „Sęk Pies Brew” i „Odpowiadania”, oraz zbioru zapisów onirycznych „Sceny łóżkowe”. Redaktor pierwszej edycji dramatów Mieczysława Piotrowskiego. Redaktor czasopism literackich: „Studium”, „Rita Baum” i „elewator”. Laureat nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Fundacji Kościelskich, Gdynia oraz Nagrody Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA; nominowany do Paszportu „Polityki”, Cogito, Silesiusa i do Nike. Wiceprezes Związku Pisarzy ze Wsi, współzałożyciel i redaktor czasopisma internetowego „Pole”. Mieszka w Warszawie.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę