Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Syrenoidy spektakl site-specific | Centralna Scena Tańca

Syrenoidy spektakl site-specific | Centralna Scena Tańca
📅 Data: niedziela, 15 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pomnik Syreny nad Wisłą, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Syrenoidy spektakl site-specific choreomozaika w reżyserii Magdaleny Przybysz i Michała Przybyły z udziałem Marty Seredyńskiej

Choreomozaiki to cykl działań site-specific zainicjowanych przez Magdę Przybysz i Michała Przybyłę. To choreograficzno-performatywne interwencje odbywające się przede wszystkim w przestrzeniach miejskich. Ich celem jest podjęcie dialogu z mieszkańcami(-nkami) za pomocą sztuki tańca na temat ważnych obiektów architektonicznych danego miejsca, np.: rzeźb, budynków, pomników, parków itp.

Pierwsze wydarzenie tego cyklu miało miejsce 13 września 2023 roku podczas Festiwalu Tańca Współczesnego w Częstochowie Pamięć miasta kuratorowanego przez Annę Królicę, która zaprosiła duet do ożywienia Skweru Solidarności w Częstochowie i znajdującej się na nim słynnej rzeźby Włodzimierza Ściegiennego zwanej potocznie Panią Kowalską.

Tym razem w ramach Centralnej Sceny Tańca artystki pragną ożywić i upodmiotowić pomnik Syreny nad Wisłą autorstwa polskiej rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej. Co ciekawe, pierwsza koncepcja artystki zakładała wykonanie rzeźby z zielonego szkła, jednak ta okazała się zbyt kosztowna i trudna w realizacji, dlatego ostatecznie monument odlano z brązu.

Modelką, która pozowała Nitschowej do wykonania głowy i korpusu, była jej kuzynka Wanda Krahelska-Filipowicz, jednak… syrena ma twarz innej kobiety. Sama rzeźbiarka opisała swoją kuzynkę w następujący sposób:

wysoka, świetnie zbudowana, mocna dziewczyna o słowiańskim, a raczej polskim typie urody.

Niestety, ze względu na wybuch II wojny, nie zrealizowano wszystkich elementów otoczenia rzeźby – przykładowo na krawędzi basenu miały zostać umieszczone mewy zrywające się do lotu. Nie zrekonstruowano ich, ponieważ ich modele i odlewy zostały zniszczone w czasie wojny. Jednak pomnik ten nigdy – mimo 35 przestrzelin – nie został przeznaczony przez okupantów do rozbiórki, po wojnie wyremontowano go i stoi po dzień dzisiejszy, ciesząc odwiedzające osoby swą urodą i tajemniczym magnetyzmem.

Przybysz i Przybyła pragną (wraz z gościnnym udziałem Marty Seredyńskiej) zatrzymać się nad następującymi pytaniami:

Gdyby Syrena miała głos, to co by nam opowiedziała, jakimi historiami by się podzieliła? Co czuła kiedyś i jak się ma dzisiaj? Co ją wzrusza, cieszy i bawi, a co złości i smuci?
W jakim kierunku spogląda?
Czy lubi ludzi? Czy lubi Warszawę?
Czy my sami też jesteśmy stworzeni ze szkła lub z brązu? A może jeszcze z czegoś innego? W jaki sposób syrenie i nasze osobiste przestrzeliny wpływają na naszą codzienność?
Kim są Syrenoidy? Jak połączenie humanoidów, androidów, syren i innych stworów wpływa na tragiczną ewolucyjnie kondycję człowieka przedzierającego się przez chaotyczną i destrukcyjną cywilizację?
Czy jest dla nas jakaś ciemnozielona nadzieja? (Wszak zielony to kolor nadziei).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱