Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rośliny jadalne znad Wisły | Karol Szurdak | Park Narodowy Wisła*

Rośliny jadalne znad Wisły | Karol Szurdak | Park Narodowy Wisła*
📅 Data: niedziela, 15 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, 🌊 nad Wisłą, Plac Zabaw nad Wisłą, Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🌿 Obowiązują zapisy! Formularz >> link

Chabazie, trawska i zielska lub po prostu zielony miszmasz – tylko tyle widzisz, spacerując po łące lub obok niekoszonego trawnika? Wszystkie krzewy i drzewa są dla Ciebie podobne, nie wiesz, gdzie znaleźć interesujący gatunek i w jaki sposób można z niego skorzystać?

Szkoda, bo wiele z pospolicie występujących roślin możesz zjeść, użyć jako przyprawy lub przyrządzić z nich leczniczy napar. Jeśli chcesz nauczyć się rozpoznawać dzikie rośliny lecznicze i jadalne oraz dowiedzieć się, jak można je stosować, to koniecznie wpadaj na nasz 𝒔𝒑𝒂𝒄𝒆𝒓-𝒘𝒂𝒓𝒔𝒛𝒕𝒂𝒕 𝒆𝒕𝒏𝒐𝒃𝒐𝒕𝒂𝒏𝒊𝒄𝒛𝒏𝒚!

Podczas wyprawy etnobotanik Karol Szurdak opowie o właściwościach roślin oraz ich roli w kuchni, medycynie i kulturze. Poznamy cechy, na które trzeba zwracać uwagę, by mieć pewność, że mamy do czynienia z tą, a nie inną rośliną. Każda z osób uczestniczących stanie się badaczem przyrody.

🗣️ Oto jak prowadzący mówi o swoich warsztatach:
"Podczas zajęć łączę polską tradycję korzystania z roślin dziko rosnących ze zdobyczami współczesnej farmacji. Metodyka moich warsztatów opiera się na wiedzy botanicznej zdobytej na uniwersytecie, jak i na doświadczeniu, które zdobyłem podczas wieloletnich poszukiwań kontaktu z przyrodą, m.in. poprzez zgłębianie wiedzy ludowej, uczestnictwo w licznych warsztatach, kursach i pracę własną."

👤 Karol Szurdak – etnobotanik, technik farmacji, biolog. Jego przygoda z roślinami leczniczymi zaczęła się w studium farmaceutycznym. Ważnym momentem było poznanie dr. hab. Łukasza Łuczaja i udział w prowadzonych przez niego warsztatach, na których wiedza teoretyczna wzbogacona była o praktykę zbioru i wykorzystania roślin. Wiedzę pogłębiał, studiując biologię i geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (specjalność ochrona przyrody). Nie ograniczał się jednak wyłącznie do zajęć teoretycznych – wielokrotnie brał udział w obozach botanicznych i spotkaniach sekcji botanicznej koła przyrodników, które prowadził przez trzy lata.

Od 2010 poprowadził na terenie całej Polski około 150 warsztatów poświęconych roślinom jadalnym i leczniczym. Spacery etnobotaniczne prowadził na zlecenie wielu znanych instytucji, m.in.: Muzeum Warszawy, Centrum Nauki Kopernik, Kampinoskiego Parku Narodowego, Małopolskiego Instytutu Kultury, Fundacji im. T. Sendzimira, Stowarzyszenia Dom Tańca, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Festiwalu Jarmark Jagielloński, a także licznych domów kultury, organizacji pozarządowych i urzędów administracji lokalnej.

Współautor etnobotanicznych opisów „Zielnika dobrowodzkiego"wydanego przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.
____

Współorganizatorami cyklu "Park Narodowy Wisła*" są Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz, Plac Zabaw nad Wisłą i Stowarzyszenie Plan B.

Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu 𝗆.𝗌𝗍. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury.

Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱