Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL | Premiera książki Anny Dobrowolskiej i pokaz filmu “Naturyści”

Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL | Premiera książki Anny Dobrowolskiej i pokaz filmu “Naturyści”
📅 Data: piątek, 20 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Czy w latach 80. świeciło słońce? Skąd wzięła się popularność ruchu naturystycznego w PRL? Czy zreformował on polskie podejście do seksualności? Czyje ciała były mile widziane na polskich plażach? I co się stało z naturyzmem po 1989 roku? Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy w trakcie premiery książki Anny Dobrowolskiej “Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL”. Przed rozmową, którą poprowadzi Olga Drenda (@duchologia) zapraszamy na seans filmu dokumentalnego “Naturyści” (reż. Antoni Orwiński, 1984 r.).

🏖️ Co? Premiera książki “Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL” +pokaz filmu “Naturyści”
🏖️ Gdzie? Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa)
🏖️ Kiedy? 20 września 2024 (piątek), godz. 18

Polska lat 80. zwykle kojarzy się z szarością, niedoborami i kryzysem. To czas rosnących wpływów Kościoła katolickiego i słabnącej siły komunistycznej ideologii. W tak namalowanym pejzażu życie codzienne ostatniej dekady PRL jawi się jako ciągła walka z gospodarką niedoboru i aparatem totalitarnego państwa, łatwo wpisująca się w martyrologiczną legendę o trudach życia w komunistycznej Polsce. Podobnie opowiadana jest historia seksualności tego okresu – jako codzienna batalia z pruderyjną moralnością, niedoborami wiedzy o seksie i brakiem dostępu do komercyjnej erotyki.

Przedstawiona w tej książce historia polskiego naturyzmu stanowi przeciwwagę dla tej opowieści. Zamiast szarości zobaczymy w niej błękit wakacyjnego nieba i promienie lipcowego słońca. Zamiast kolejek przed sklepami, tłumy wesołych ludzi na plaży w Chałupach. W miejsce wstrzemięźliwej katolickiej etyki seksualnej swobodny stosunek do nagości i zabawy z lekko tylko skrywanym podtekstem erotycznym. Wszystkie te zjawiska skłaniają do zadania pytania o alternatywną historię Polski – tą w której nagość i cielesność nie są tematami tabu, a radość z życia i seksu zastępuje narodową martyrologię.

Anna Dobrowolska - Doktorka historii, absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego i Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje na Wydziale Socjologii UW. Stypendia postdoktorskie realizowała we Florencji, Genewie i Poczdamie. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW na badania nad przemianami obyczajowości w PRL i stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Członkini redakcji Magazynu Kontakt. Na Instagramie prowadzi profil @historieintymne.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️