Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czas na sztukę!

Czas na sztukę!
📅 Data: wtorek, 17 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Podobnie jak w poprzednie wakacje, na trzy letnie miesiące zawieszamy wykłady w sali kinowej i zapraszamy Państwa na spotkania tematyczne w galeriach stałych.
W każdy wtorek odbywać się będą równolegle trzy wydarzenia, które w kolejnym tygodniu będą powtarzane, tak by mogli Państwo uczestniczyć w każdym z nich.

📆Termin: wtorek / godz. 13.00
🕰️Czas trwania: ok. 60 minut
📌Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW
❔Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
🔠Zasady udziału: wstęp bezpłatny (liczba miejsc w grupie ograniczona – 25 os.), wejściówki dostępne są online ( link ) i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00, co tydzień równolegle odbywają się zajęcia dla trzech grup, karty pracy dostępne są w punkcie informacji od godz. 12.00

📅 HARMONOGRAM na wrzesień 📅

3, 10, 17 WRZEŚNIA
🪁Świat dziecka. Co o dzieciństwie mówi nowoczesne wzornictwo? / Katarzyna Pucuła
Podczas oprowadzania po Galerii Wzornictwa Polskiego przyjrzymy się, w jaki sposób zabawki i przedmioty codziennego użytku przeznaczone dla najmłodszych zmieniały się na przestrzeni lat, a także w jakim stopniu stanowiły odzwierciedlenie przemian w postrzeganiu dzieciństwa i roli dziecka w społeczeństwie i rodzinie. Zastanowimy się również, jak możemy dziś odbierać te przedmioty – jako dzieła sztuki czy pamiątki życia codziennego?
🪁Akademickie spektakle sztuki / Monika Miżołębska
W XIX wieku pokazy obrazów słynnych akademickich artystów stanowiły elegancką, towarzyską rozrywkę. Publiczność ceniła wzniosłe i wzruszające tematy, wystudiowane kompozycje, perfekcyjny rysunek i gładką fakturę. Dwudziestowieczne poszukiwanie nowoczesności w sztuce usunęło w cień akademickie standardy. Czy współczesny widz może ponownie je docenić?
🪁Brzydota w sztuce / Magdalena Kucza-Kuczyńska
Brzydota może wzmacniać ekspresję dzieła sztuki i być nośnikiem ważnych treści, w sztuce religijnej uwypuklić grzech lub wskazywać na marność ludzkiego ciała. W trakcie warsztatów zastanowimy się, dlaczego w dziełach sztuki pojawiają się osoby, które uważamy za brzydkie. Czy jest to efekt nieumiejętności oddania rysów i proporcji, czy świadoma manipulacja artysty, która ma skłonić widza do określonej oceny postaci?

24 WRZEŚNIA
🪁Dawno, dawno temu… w Narodowym! / Lena Lewandowska
Aby spotkać fantastyczne stwory i księżniczki, nie zawsze trzeba udawać się za siedem gór i lasów – wystarczy wybrać się do Galerii XIX wieku w MNW! Podczas kolejnych zajęć z cyklu „Czas na Sztukę” poszukamy bajkowych i mitologicznych stworzeń inspirujących polskich malarzy. Wybierzemy się na dwór króla Stanisława Augusta, by przypomnieć sobie XVIII-wieczne bajki, odwiedzimy rodzinne strony Jacka Malczewskiego, w których zamieszkały ludzko-zwierzęce hybrydy, i wraz z Witoldem Wojtkiewiczem udamy się do fantastycznych krain z baśni rodem.
🪁 Stworzenia, potwory, dziwolągi. W poszukiwaniu istot niesamowitych / Marcin Matuszewski
W muzealnych zakamarkach, pozamykane w złoconych ramach, misternie wyhaftowane, wymalowane na porcelanie i wyrzeźbione - kryją się przed wzrokiem nieuważnego zwiedzającego. Zwierzęta, również te nieistniejące w realnym świecie, to często pomijani bohaterowie wielkich opowieści o historii sztuki. Podczas wspólnego zwiedzania poszukamy ich i spróbujemy odszyfrować znaczenie ich obecności w sztuce.
🪁 Stroje młodopolskich dam / Ewa Krawczyk
Przyglądając się portretom z przełomu XIX i XX wieku skupimy uwagę na damskich ubiorach. Odkryjemy jak krój sukien czy forma dodatków odzwierciedlały zasady etykiety, panujących obyczajów i osobistych zamiłowań ich właścicielek. Poza znaczeniami, które niósł ze sobą strój wspomnimy o technicznych aspektach jego powstawania i użytkowania.

Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę