Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Bohaterek

Festiwal Bohaterek
📅 Data: poniedziałek, 30 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, różne lokalizacje podane niżej w wydarzeniu :) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Festiwal o kobietach, bohaterkach dnia codziennego, bohaterkach znanych i tych zapomnianych lub przemilczanych. Kobietach, które piszą swoje historie na nowo, pomimo przeciwności losu i doznanych krzywd. Bohaterkach, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko.

W programie festiwalu znalazły się m.in. wydarzenia filmowe, kulinarne, muzyczne, premiery – literacka i teatralna, a także debaty, spotkania i warsztaty. Patronem honorowym Festiwalu Bohaterek jest prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski. Matronat nad wydarzeniem objęła Warszawska Rada Kobiet.

PROGRAM 30 IX – 12 X 2024

30 września (poniedziałek), g. 20:00
1 października (wtorek) g. 19.00
PREMIERY SPEKTAKLU
🎭 "Ocalone"
w roli Ireny K.: Agnieszka Przepiórska
tekst: Piotr Rowicki
reżyseria: Maja Kleczewska
kostium: Konrad Parol
muzyka: Cezary Duchnowski
wideo: Krzysztof Garbaczewski
choreografia: Anna Krysiak
konsultacja merytoryczna: Sylwia Chutnik, dr Wiola Rebecka, Joanna Rolińska
miejsce: V piętro budynku PAST-y, ul. Zielna 39, Warszawa

W związku z przypadająca w tym roku 80. rocznicą Powstania Warszawskiego przypomnimy temat obozu przejściowego na Zieleniaku i gehenny przetrzymywanych tam kobiet i dziewczynek. „Gwałt to broń, która razi z siłą bomby atomowej, bo ma odebrać godność i człowieczeństwo, zniewolić, zabić odwagę, poczucie sprawiedliwości. Dla zbrodniarzy jest narzędziem wojny o wiele mniej kosztownym niż najbardziej prymitywny karabin” – to słowa Pawła Smoleńskiego, które odnoszą się do współczesnych konfliktów i które pokazują, że to „narzędzie” wykorzystywane jest tak samo obecnie, jak było w przeszłości.

Od twórców: „OCALONE to historia prawdziwa, która wydarzyła się w połowie XX wieku. W środku Europy. W Polsce. W Warszawie. W obozie przejściowym na Zieleniaku masowo gwałcono kobiety. Nikt dokładnie nie wie, ile ich było. Setki? Tysiące? Nikt nie zna ich nazwisk ani imion.[…] Zapraszamy Państwa na uroczyste odsłonięcie pomnika, który na zawsze zachowa w pamięci los bohaterek".

2 października (środa), g. 18:00
WYSTAWA i SPOTKANIE
📸 Reporterki
Otwarcie wystawy „Reporterki” i spotkanie z fotografką Magdaleną Wdowicz-Wierzbowską oraz Katarzyną Surmiak-Domańską i Małgorzatą Szejnert. Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej. Wystawa Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej prezentuje portrety 20 kobiet m.in. Olgi Gitkiewicz, Magdaleny Grzebałkowskiej, Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, Ewy Winnickiej.
czas trwania wystawy: 2-10 października
miejsce: DSH

3 października (czwartek), g. 17:00
DEBATA
🎤 Matki Europy. Brakująca połowa europejskiej historii
Dyskusja na temat roli kobiet w przebiegu przemian demokratycznych w drugiej połowie XX wieku: polskiej transformacji systemowej i drodze do włączenia Polski w struktury Unii Europejskiej, a także wpływu kobiet na kształtowanie wartości, które powszechnie uważane są za wspólne dla całej Europy i demokratycznego świata.

W debacie wezmą udział m.in: Danuta Hübner, Dorota Karaś, autorka biografii Anny Walentynowicz oraz Ewa Kulik-Bielińska. Rozmowę poprowadzi Anna Kowalczyk, dziennikarka, pisarka, aktywistka, herstoryczka, autorka „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich”, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich, fundatorka i wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
partner: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka
miejsce: DSH

4 października (piątek), g. 18:00
DEGUSTACJA
🍨 Czarodziejki
Spotkanie z Katarzyną Bosacką, która opowie o początkach zero waste (wynikającym nie z mody, ale konieczności) i prawdziwych cudach w kuchni. Spotkanie połączone z degustacją.
miejsce: DSH

5 października (sobota), g. 12:00-16:00
WARSZTATY
🎯 Trauma transgeneracyjna
Warsztaty prowadzone przez dr Wiolę Rebecką o traumie transgeneracyjnej związanej z doświadczeniem gwałtu wojennego. Ilość miejsc na zajęcia jest ograniczona, obowiązują zapisy: recepcja@dsh.waw.pl.
miejsce: Ośrodek Kultury Ochota, ul. Grójecka 75

6 października (niedziela), g. 16:00
KONCERT
🎼 (Nie)Córki
Najnowszy projekt muzyczny Poldowski String Quartet z udziałem fagocistki Alicji Kieruzalskiej i mezzosopranistki Agaty Schmidt. Projekt (NIE)CÓRKI przybliża twórczość Roxanny Panufnik i Ireny Poldowski, córek dwóch wielkich kompozytorów, którym udało się wyjść z cienia ojców.
partner: oto fundacja / otofundacja.org
współpraca programowa: Anna Karpowicz
matronat: Muzeum Historii Kobiet / historiakobiet.org
miejsce: DSH

6 października (niedziela), g. 18:00
🎭 SPEKTAKL „OCALONE” I DEBATA
Specjalny pokaz spektaklu w reż. Mai Kleczewskiej „Ocalone” w auli XXI Liceum im. Hugona Kołłątaja połączony z debatą z udziałem: Mai Kleczewskiej, Agnieszki Przepiórskiej, dr Wioli Rebeckiej i Joanny Rolińskiej. Rozmowę poprowadzi Paulina Reiter.
organizatorzy: DSH, Ośrodek Kultury Ochoty
partner wydarzenia: XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja
miejsce: XXI LO, ul. Grójecka 93

8 października (wtorek), g. 18:00
🎨 SZTUKA
Polowanie na ludzi, polowanie na zwierzęta
O najnowszych pracach Joanny Rajkowskiej z artystką porozmawia Paulina Reiter.
miejsce: DSH

9 października (środa), g. 18:00
🎤 ROZMOWA
Pan Darcy, czy pan Bingley?
Spotkanie z Anną Przedpełską-Trzeciakowską, uczestniczką Powstania Warszawskiego, działaczką w latach 80. Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, członkinią Pen Clubu zaangażowaną w obronę prześladowanych pisarzy, tłumaczką literatury amerykańskiej i angielskiej (m.in. Jane Austin). O historii, teraźniejszości, wartościach i tłumaczeniu kultowych książek z Anną Przedpełską-Trzeciakowską porozmawia Paulina Reiter.
miejsce: DSH

10 października (czwartek), g. 18:00
📗 PREMIERA KSIĄŻKI
„Gwałt – historia wstydu. Pamiętnik ocalałych”
Premiera polskiego wydania książki dr Wioli Rebeckiej „Gwałt – historia wstydu. Pamiętnik ocalałych” (wyd. Polskie Towarzystwo Psychotraumatologiczne). Spotkanie z autorką dr Wiolą Rebecką poprowadzi Karolina Sulej.
miejsce: DSH

11 października (piątek), g. 17:30
SPACER
🥾 Zieleniak
Spacer wokół „Zieleniaka” z Joanną Rolińską, teatrolożką, varsavianistką, konsultantką merytoryczną spektaklu „Ocalone”. Głównym punktem trasy będzie ochocki Zieleniak i przekrojowa opowieść o losach jednego z najważniejszych warszawskich targowisk, które stało się areną brutalnych wydarzeń w sierpniu 1944.
Rozpoczęcie spaceru przed wejściem głównym do Hali Banacha (ul. Grójecka 95, Warszawa)

12 października (sobota), g. 12:00-16:00
WARSZTATY
🎯 Trauma transgeneracyjna
Warsztaty prowadzone przez dr Wiolę Rebecką o traumie transgeneracyjnej związanej z doświadczeniem gwałtu wojennego. Ilość miejsc na zajęcia jest ograniczona, obowiązują zapisy: recepcja@dsh.waw.pl.
miejsce: DSH

12 października (sobota), g. 17:00
FILM, SPOTKANIE, ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
🎬 Wszystko ma żyć
(Everything Needs to Live/ Все має жити)
reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
Projekcja filmu „Wszystko ma żyć” w reżyserii Tetiany Dorodnitsyny i Andrija Lytvynenko oraz spotkanie z Tetianą Dorodnitsyną, które poprowadzi Paulina Reiter. Bohaterką dokumentu jest Anna Kurkurina, najsilniejsza kobieta na świecie i wielokrotna mistrzyni w trójboju siłowym. Bohaterka udowadnia, że wiek to tylko etykietka, a rozpierającą ją energię rozładowuje nie tylko podnosząc ciężary, ale przede wszystkim jako aktywistka, ratując bezpańskie i opuszczone zwierzęta w Ukrainie.
partner: HER Docs
miejsce: DSH

1-12 października
FILM
🎬 Bohaterki każdego dnia
Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska – bohaterki w przeszłości, bohaterki w teraźniejszości. Bez względu na czas i okoliczności gotowe bronić wolności, swoich wartości, pomagać potrzebującym, walczyć o pamięć o zapomnianych. Chcemy by ich doświadczenie i mądrość życiowa była pewnego rodzaju matronatem festiwalu. Planujemy krótkie montaże filmowe (30 sekund -1 minuta) przygotowane na podstawie relacji biograficznych nagranych dla Archiwum Historii Mówionej DSH, które będą emitowane każdego dnia festiwalu.
------

FESTIWAL BOHATEREK
Festiwal organizowany przez Dom Spotkań z Historią pod patronatem honorowym prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego i matronatem Warszawskiej Rady Kobiet.

pomysł festiwalu: Agnieszka Przepiórska
dyrektorka artystyczna: Katarzyna Puchalska
współpraca programowa: Paulina Reiter
promocja: Marta Czyż, Marianna Januszewicz, Maja Raczyńska, Marta Rogowska, Nadzieja Rudzka, Kaja Stępkowska
kierownictwo produkcji: Weronika Komorowska, Agata Kucharska
produkcja spektaklu: Małgorzata Błasińska, Agata Kucharska (DSH), Olga Stefańska oraz Weronika Komorowska (DSH, współpraca produkcyjna)
kwerendy archiwalne AHM i montaże wideo: Iwona Makowska, Joanna Rączka, Magda Szymańska oraz Dariusz Krajewski
współpraca produkcyjna: Hubert Gromek, Olga Pigłowska, Julia Ważny

partnerzy: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, HER Docs, Ośrodek Kultury Ochoty, oto fundacja, Polskie Towarzystwo Psychotraumatologiczne
patronat medialny: Wysokie Obcasy
partnerzy spektaklu: Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Ośrodek Kultury Ochoty

Spektakl dofinansowany w ramach środków z KPO
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️