Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PRZEJĘZYCZENIE / SLIP OF THE TONGUE — Siggi Sekira (AT), Katarzyna Sikora (PL)

PRZEJĘZYCZENIE / SLIP OF THE TONGUE — Siggi Sekira (AT), Katarzyna Sikora (PL)
📅 Data: wtorek, 1 października 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
PRZEJĘZYCZENIE / SLIP OF THE TONGUE
Artystki: Siggi Sekira (AT), Katarzyna Sikora (PL)
Kurator: Romuald Demidenko

01.10.2024 (wt.)
18:00 w trakcie otwarcia wystawy odbędzie się performans, po którym zapraszamy na rozmowę z udziałem Siggi Sekiry, Katarzyny Sikory i kuratora Romualda Demidenko.

Drugi performans: 17.10.2024 (czw.), godz. 18:00
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 Warszawa
Wystawa potrwa do 26.10.2024.

Wstęp wolny

Znakiem rozpoznawczym ceramicznych prac Siggi Sekiry są biomorficzne kształty. Ciemna barwa gliny, z której wykonane są niewielkie rzeźby, podkreśla ich „przyziemny”, a jednocześnie odrealniony charakter. Obiekty z serii All of Them Witches (2024) nawiązują do rejestru mitów ludowych, w których zwierzęce byty utożsamiano z nadprzyrodzonymi siłami i zdolnością transformacji. Zrealizowane w ostatnim czasie prace przywodzą niepokojące obrazy związane z kształtującymi nasze postrzeganie rzeczywistości aktualnymi kryzysami: geopolitycznymi, ekologicznymi i społecznymi. Pogrążone we śnie istoty i ciała, obecne również w barwnych rysunkach Sekiry, przywołują skojarzenia między innymi z ilustracjami botanicznymi, stylistyką awangardy, wzornictwem z kręgu Wiener Werkstätte oraz animacją radziecką z połowy XX wieku.

Z okazji wystawy Katarzyna Sikora prezentuje dwukrotnie swoją partyturę ruchową, w której skupia się między innymi na wybranych gestach dyrygentek orkiestrowych. Praca zatytułowana Code of Conduct otwiera także wątek przerwanej edukacji muzycznej. W swoich działaniach Katarzyna Sikora analizuje odmienne strategie patrzenia i uczestnictwa — zarówno widowni, jak i osób performerskich oraz aktu obserwacji i bycia obserwowaną. Podejmuje najczęściej tematy przyjemności i wrażeniowości doświadczanej w trakcie tańca i swobodnego ruchu. Eksploruje też różne podejścia do zmysłu dotyku i materialności oddechu.

Siggi Sekira urodziła się w Odessie (1987). Obecnie mieszka w Wiedniu, gdzie w ostatnich latach studiowała w Akademie der bildenden Künste. Tworzywem ich prac ceramicznych i rysunków stają się takie tematy jak praca reprodukcyjna, histeryzacja kobiecości i fałszywe oczekiwania. Do ich wybranych wystaw indywidualnych i w duecie należą The Forest Song: All of Me Wants All of You, Polansky Gallery w Pradze (2022), Parties to Cover the Silence w South Parade w Londynie (2022), Contrappunto w Vin Vin w Wiedniu (2021). Wystawy zbiorowe: On the New. Viennese Scenes and Beyond w Belvedere w Wiedniu (2023/24), Mud Keeper’s Promise w Kunsthalle Bratislava (2023), Craving Supernatural Creatures w VBKOE w Wiedniu (2022), Sweet Lies w Ludwig Forum w Akwizgranie (2021) oraz Cruel Summer Camp w EXILE Gallery w Wiedniu (2020).

Związana z warszawską sceną tancerka i performerka Katarzyna Sikora (ur. 1989) jest autorką prac z pola nowej choreografii i reżyserką spektakli muzyczno-performatywnych oraz konsultantką realizacji teatralnych i filmów. Ukończyła studia na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Była stypendystką Folkwang Universität der Künste w Essen, Alternatywnej Akademii Tańca realizowanej przez Art Stations Foundation oraz miasta stołecznego Warszawy. Występowała m.in. w Operze Królewskiej w Sztokholmie, warszawskich instytucjach: Opera Narodowa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęta — Narodowa Galerii Sztuki, CSW Zamek U-jazdowski i Komuna Warszawa, a także w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Śląskim w Katowicach i Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu.

Foto: Siggi Sekira, Grief Wreath, 2023, glazurowana kamionka. Dzięki uprzejmości artystki.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧