Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

SPOTKANIE POETYCKO-MUZYCZNE „Z GRAŻYNĄ W PODRÓŻY”

SPOTKANIE POETYCKO-MUZYCZNE „Z GRAŻYNĄ W PODRÓŻY”
📅 Data: sobota, 26 października 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Bemowskie Centrum Kultury, ul. Konarskiego 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Wieczór z Grażyną Szapołowską to podróż przez jej niezwykle barwne życie. Aktorka opowie o sztuce, swoich młodzieńczych fascynacjach, przygodach teatralnych i filmowych, rozterkach i namiętnościach. Pisała o tym w swojej książce „Ścigając Pamięć”, ale o wiele przyjemniej jest posłuchać tych historii na żywo.

Interpretacja i dobór repertuaru na spotkanie poetycko-muzyczne jest nietuzinkowy, ponieważ opiera się o wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej oraz piosenki z wybitnymi tekstami Bułata Okudżawy, Agnieszki Osieckiej czy Jonasza Kofty. Nie może zabraknąć nawiązującej do tytułu spotkania piosenki „Podróżą życie jest”, skomponowanej przez Włodzimierza Korcza do słów Jonasza Kofty.

Aktorka wystąpi z towarzyszeniem Roberta Horny, wybitnego gitarzysty, który oczaruje nas swoim kunsztem i muzykalnością, tworząc niepowtarzalne tło muzyczne spotkania. Zostanie wykonany przez niego słynny klasyczny utwór Isaaca Albeniza „Asturias”.

W klimat wieczoru wprowadzi nas Magdalena Kantowicz, znana z autorskiego cyklu „Salon Kobiet” i zaprosi do wspólnej rozmowy z aktorką.

Spotkania z Grażyną Szapołowską zwykle na długo zapadają w pamięci odbiorców.

Serdecznie zapraszamy i życzymy udanej podróży!

Obowiązuje rezerwacja miejsc
Bezpłatne wejściówki: odbiór w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury, ul. Rozłogi 18, 01-310 Warszawa

Grażyna Szapołowska – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, producentka, autorka książek, tekstów piosenek i ich wykonawczyni.

Występowała na scenie Teatru Narodowego z przerwami od 1977 do 2011 roku. Grała w licznych spektaklach Teatru Telewizji. Na wielkim ekranie debiutowała w Zapachu Ziemi (film polsko-jugosłowiański). Za granicą występowała głównie w filmach włoskich, niemieckich, węgierskich (film „Inne spojrzenie” został dostrzeżony w Cannes). Znamy ją z Wielkiego Szu, u boku Jana Nowickiego oraz z komedii muzycznej Lata dwudzieste, lata trzydzieste, Janusza Rzeszowskiego czy filmów Krzysztofa Kieślowskiego „Bez końca” i „Krótki film o miłości” – za co odebrała nagrodę Srebrnego Hugo w Chicago. Wielkie jej kreacje to „Kroniki domowe” Leszka Wosiewicza, czy „Telimena” w Panu Tadeuszu A. Mickiewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy, a ostatnio mogliśmy ja zobaczyć w filmie Patryka Wegi „Botoks” i historycznym serialu kostiumowym TVP.

Brała również udział z wielkim sukcesem w koncertach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz w programach telewizyjnych związanych z muzyką – III Edycja „Jak oni śpiewają” oraz jako juror programu „Bitwa na głosy”. Wydała zbiór opowiadań „Pocałunki” i książki, z których „Ścigając Pamięć” jest autobiografią aktorki przeplataną wzruszającą historią o przemijaniu, a „Listy miłosne”, które pisał do niej stary przyjaciel, to nie lada gratka dla ludzi ceniących szczerość i oddanie.

Za wszystkie jej osiągnięcia posypały się nagrody filmowe Złote Kaczki, Polskie Nagrody Filmowe – Orły, odznaczenia, takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia w 2000 roku otrzymała tytuł Najsłynniejszego Polaka. Odciskała dłoń podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, a w 2003 roku została uhonorowana umieszczeniem tablicy z odlewem podpisu w Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim w Toruniu przed Dworem Artusa.

Ma na koncie również płytę „Kochaj mnie” (wyd.PR-2016 ) z muzyką W. Kiniorskiego i tekstami m.in. córki aktorki Katarzyny Jungowskej oraz wybitnych poetów jak B. Loebl, W. Szymborska, J. Kofta, B. Okudżawa. Ostatni projekt multimedialny ‘”Wisławie – Grażyna” dedykowany wielkiej noblistce Wisławie Szymborskiej w stulecie jej urodzin był prezentowany w kraju i za granicą.

Mamy nadzieję, że spotkanie z aktorką i autorką w jednej osobie, ze względu na bliskość jaką wytwarza ona w kontakcie z publicznością, zapadnie na długo w państwa pamięci.

Organizator: Bemowskie Centrum Kultury
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱