Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jak pisać o zagładzie? Z Anną Bikont i prof. Barbarą Engelking rozmawia Karolina Lewicka

Jak pisać o zagładzie? Z Anną Bikont i prof. Barbarą Engelking rozmawia Karolina Lewicka
📅 Data: wtorek, 8 października 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II 45a/56 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie z cyklu Historie opowiedziane. We wtorek, 8 października, o godz.19:00 naszym gościniami będą Anna Bikont i prof. Barbara Engelking.

O sposobach pisania o Zagładzie porozmawia z nimi Karolina Lewicka, dziennikarka Tok FM.

Uwaga! Na spotkanie obowiązują zapisy: katarzyna@czarne.com.pl

BARBARA ENGELKING – psycholog, profesor nauk społecznych; w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Wraz z Jackiem Leociakiem jest opiekunem naukowym galerii „Zagłada” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Opublikowała m.in. „Jest taki piękny, słoneczny dzień… Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945” (2011) oraz (wspólnie z Jackiem Leociakiem) nowe, zmienione, poprawione i rozszerzone wydanie książki „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (2013; w przygotowaniu wyd. 3), a także krytyczne wydania źródeł. Współredaktorka (z Janem Grabowskim) i współautorka dwutomowej publikacji „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” (2018), współredaktor najnowszej publikacji Centrum: 2024: „Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady w okupowanej Polsce”.

ANNA BIKONT – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodę Fundacji Kultury. W 2004 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 biografię Jacka Kuronia „Jacek” (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. W 2022 roku ukazał się jej reportaż „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz za który otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i nominacje do Nagrody im. Jana Długosza, Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej najnowszy reportaż, „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu”, ukazał się w 2023 roku. Książki Bikont były tłumaczone na angielski, chiński, czeski, francuski, hebrajski, hiszpański, holenderski, portugalski, niemiecki, szwedzki oraz włoski.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️