Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debata o sztuce w Muzeum Narodowym towarzysząca premierze Ilustrownika

Debata o sztuce w Muzeum Narodowym towarzysząca premierze Ilustrownika
📅 Data: wtorek, 15 października 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
„Mówić o sztuce to sztuka sama w sobie – i Grażyna Bastek jest w niej znakomita. Jej Ilustrownik wbrew pozorom nie jest kolejnym słownikiem terminologicznym sztuk pięknych, tylko błyskotliwą, wielowątkową przechadzką po języku, którym przez stulecia obrosła zarówno sama technika tworzenia dzieł, jak i krytyka artystyczna. Przyda się w dyskusjach, przyda się we flircie i przy rozwiązywaniu krzyżówek. Przede wszystkim jednak to znakomita lektura dla przyjemności poznawczej” – pisze Jacek Dehnel o wydanej przez PWN książce Grażyny Bastek, historyczki sztuki, publicystki, specjalistki w zakresie nowożytnego malarstwa europejskiego i technik dawnych mistrzów. Spotkanie z autorką i jej gośćmi już 15 października w Muzeum Narodowym w Warszawie o 19.30.

Grażyna Bastek oraz grono wybitnych osobistości świata sztuki i kultury – prof. Maria Poprzęcka (Wydział Artes Liberales UW), prof. Agnieszka Lajus (dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie), Zuzanna Stańska (założycielka DailyArt) i pisarz Jacek Dehnel, spotkają się z publicznością podczas debaty towarzyszącej premierze Ilustrownika. Przedmiotem dyskusji, którą poprowadzi dziennikarka i pisarka Emilia Dłużewska, stanie się popularyzacja sztuki. Jej uczestnicy podzielą się swoimi różnorodnymi i wieloletnimi doświadczeniami związanymi z pisaniem i mówieniem o sztuce.

Punktem wyjścia do rozmowy będzie Ilustrownik – fascynujący, wypełniony barwnymi esejami przewodnik po dawnym malarstwie i sekretach warsztatowych mistrzów z przeszłości. Jego autorka podpowiada w nim, jak patrzeć na sztukę i ją rozumieć. Daje narzędzia tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malarstwem i poszerza wiedzę zaawansowanych miłośników sztuki.Co widzimy we wnętrzu obrazu sprzed 300 czy 500 lat? Co dostrzegamy gołym okiem, a co dzięki najnowocześniejszym narzędziom badawczym? Co wspólnego z malarstwem ma włoskie słowo pentimento, oznaczające skruchę, żal i pokutę? Dlaczego drzewa i dachy w Widoku Delft Johannesa Vermeera są niebieskie? I co niegdyś nazywano majstersztykiem? Grażyna Bastek odpowiada w Ilustrowniku na wiele takich pytań. W swoim wyjątkowym opracowaniu, obfitującym w fakty, ciekawostki i liczne ilustracje, przekazuje czytelnikom i czytelniczkom swą wiedzę i efekty wieloletniej pracy badawczej. Wydobywa z dzieł intrygujące tajemnice, wyjaśnia jak powstawały i jak zmieniały od chwili, gdy kilka stuleci temu opuściły pracowanie swych twórców, a przy okazji kreśli fascynujące opowieści o sztuce i artystach. Wystrzega się jednak encyklopedycznego ujęcia i pozwala sobie na niepewność wobec nie zawsze jasnych procedur dawnych mistrzów.

Czy taki sposób pisania spełnia dzisiejsze oczekiwania? A może jest tylko jednym z wielu możliwych, przeznaczonych dla określonej grupy czytelników. Nad współczesnymi formami pisania o sztuce i jej popularyzacją zastanowią się uczestnicy i uczestniczki spotkania w Muzeum Narodowym, instytucji, która przeszła w ostatnich latach wielką ewolucję związaną z udostępnianiem wiedzy o swej kolekcji.

SPOTKANIE TOWARZYSZĄCE PREMIERZE KSIĄŻKI GRAŻYNY BASTEK ILUSTROWNIK
15 października (wtorek) 2024, godzina 19:30
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

ILUSTROWNIK. PRZEWODNIK PO SZTUCE MALARSKIEJ
autorka: Grażyna Bastek
Wydawnictwo Naukowe PWN
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱