Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spacer śladami Powstania Warszawskiego

Spacer śladami Powstania Warszawskiego
📅 Data: czwartek, 10 października 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zakroczymska / Konwiktorska (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Zapraszamy na spacer śladami zachowanych ran wojennych na Starym i Nowym Mieście. Spacer poprowadzi Jerzy S. Majewski, varsavianista, historyk sztuki i współautor „Przewodnika po powstańczej Warszawie” (nowe wydanie tej ważnej książki już w sprzedaży!).

Podczas przechadzki będziemy odkrywali historie budynków, odnajdując ślady powstańczych walk zarówno na fasadach, jak i we wnętrzach. Spacer zaczniemy przy ul. Zakroczymskiej, obok poszatkowanego pociskami ogrodzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która w sierpniu 1944 roku była ważną redutą powstańczą.

Stare i Nowe Miasto wraz z najbliższym otoczeniem to powstańcza Starówka. Pod koniec sierpnia ՚44, gdy Niemcy przypuścili generalny atak na tę dzielnicę, zamieniła się ona w piekło. Była bombardowana przez samoloty, ostrzeliwana z ciężkich moździerzy, dział, wyrzutni rakietowych, a nawet z kanonierki pływającej po Wiśle. Niszczycielski ostrzał pokazują zdjęcia niemieckiej kroniki filmowej – „Die Deutsche Wochenschau”, dokumentującej walki w czasie Powstania Warszawskiego. Na gęsto zabudowanej Starówce walczono niemalże o każdy dom. Niemiecki szturm zamienił historyczne serce Warszawy w rumowisko. Zniszczona została zabytkowa zabudowa wznoszona od wielu pokoleń. Upadek Starówki 2 września 1944 roku był strategiczną katastrofą Powstania. Otwierał Niemcom drogę do zaatakowania kolejnej dzielnicy Warszawy zajmowanej przez Powstańców.

Po zakończeniu wojny rekonstrukcja zabytków Starego Miasta oraz rdzenia Nowego Miasta wzdłuż ul. Freta była przedsięwzięciem pionierskim w skali całego świata. Choć już po I wojnie światowej wskrzeszano z ruin szereg zabytkowych miast, takich jak Antwerpia, Leuven czy Kalisz, to nigdy dotąd nie była to rekonstrukcja konserwatorska przeprowadzona z równym pietyzmem i na tak dużą skalę. W wielu przypadkach w strukturę odbudowywanych budynków wtapiano fragmenty dawnych elementów kamiennych, części portali czy rzeźb. Do dziś w rejonie Starego i Nowego Miasta zachowały się liczne wojenne ślady utrwalone w trakcie powojennej odbudowy. W odróżnieniu od śladów wojennych w innych dzielnicach Warszawy, które znikają wraz z remontami kolejnych budynków, te w rejonie Starówki w dużym stopniu zostały spetryfikowane. Niektóre z nich, takie jak częściowo spalony krucyfiks w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej, robią ogromne wrażenie.

10 października (czwartek), godz. 17.00
Początek trasy przy ul. Zakroczymskiej, róg Konwiktorskiej
Wstęp wolny
Przewodnik do nabycia na: sklep.1944.pl
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧