Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

SYLVIA PLATH I JEJ ŚWIATY | Aga Zano i Justyna Wierzchowska o twórczości amerykańskiej pisarki

SYLVIA PLATH I JEJ ŚWIATY | Aga Zano i Justyna Wierzchowska o twórczości amerykańskiej pisarki
📅 Data: czwartek, 7 listopada 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, ul. J. Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


W której z prozatorskich form Sylvia Plath powiedziała nam o sobie najwięcej? Kultowej powieści „Szklany klosz”, swoich dziennikach, a może w opowiadaniach, które pisała od wczesnej młodości?

O twórczości amerykańskiej pisarki rozmawiają:

AGA ZANO, tłumaczka tekstów z tomu „Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania” i

PROF. JUSTYNA WIERZCHOWSKA z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pyta: Olga Wróbel.

7 listopada (czwartek), godz. 19.00
Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81
Przyjdź albo oglądaj on-line!
Partner wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy.

Sylvia Plath (1932–1963) była amerykańską poetką, pisarką i eseistką. Zaliczana do grona poetów wyklętych, jest jedną z czołowych postaci konfesjonalizmu, kierunku w literaturze lat 50. i 60. XX wieku. W 1955 roku jako stypendystka Fulbrighta wyjechała na studia do Anglii, gdzie poznała swojego przyszłego męża, poetę Teda Hughesa.

W 1960 roku wydała swój pierwszy tom wierszy, „Kolos”, a tuż przed samobójczą śmiercią napisała tom „Ariel”. To właśnie dzieła stworzone w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy życia zapewniły jej miano jednej z największych poetek XX wieku. Na miesiąc przed śmiercią ukazał się jej autobiograficzny „Szklany klosz”, który stał się powieścią kultową.

Plath chorowała na chorobę afektywną dwubiegunową (depresję i stany maniakalne) i kilkakrotnie przebywała w szpitalach psychiatrycznych, najczęściej w związku z próbami samobójczymi.

W Polsce znamy „Szklany klosz”, wznowiony z sukcesem przez Wydawnictwo Marginesy. Ukazały się też dzienniki pisarki, a niedawno - opowiadania Sylvii Plath, wśród nich odnalezione i nietłumaczone dotychczas na polski „Mary Ventura i dziewiąte królestwo”. Teksty z książki „Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania” przełożyła na język polski Aga Zano.

OPOWIADANIA SYLVII PLATH:
Od czasów, gdy była nastolatką, Sylvia Plath pisała opowiadania. Początkowo przychodziło jej to łatwo, ale w miarę jak szlifował się jej warsztat, pojawiało się coraz więcej trudności. Jej ambicje rosły, stawała się dla siebie coraz bardziej wymagająca.

Trzydzieści dwa teksty, które znajdziemy w tomie „Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania” to wszystkie znane opowiadania poetki. Stanowią doskonałe uzupełnienie wizerunku Plath, proza bowiem zakotwiczona w konkretnych kontekstach pozwala lepiej zrozumieć przeplatające się w jej twórczości fascynacje i demony. Podkreślają nie tylko żywotność inteligencji Plath, dzięki nim można w pełni docenić wyjątkowy talent i wyobraźnię amerykańskiej pisarki.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧