PO PROSTU KLASYK!
Mikrospektakl z muzyką na żywo.
MOBY DICK
Najsłynniejsza powieść Hermana Melville’a to dzieło totalne - opiera się jednoznacznym interpretacjom i nie sposób oddzielić w nim faktów od mitów. Jakie sensy dziś objawia historia obsesyjnego polowania na białego wieloryba?
Wybór tekstu i wprowadzenie autorskie: Małgorzata Żarów.
Reżyseria: Ada Branecka.
Scenografia: Bartłomiej Dominik Bonawentura Kruk.
Muzyka: Bartosz Mularski.
Występuje: Kamil Książek.
Produkcja: Joanna Tudek.
Przyjdź osobiście, wydarzenie bez transmisji!
7 listopada 19.00
Big Book Cafe MDM
Koszykowa 34/50
Wstęp jest wolny!
PO PROSTU KLASYK! to cykl zdarzeń teatralnych, w których spotykają się pisarze i pisarki, wybierają teksty swoich ukochanych klasyczek i klasyków, a potem wspólnie z reżyserkami młodego pokolenia, aktorami i muzykami prezentują sceniczne adaptacje tych wielkich i ważnych tekstów.
W serii pokazaliśmy już "Odyseję" Homera oraz "Pisać" Marguerite Duras.
Projekt powstaje dzięki wsparciu miasta Stołecznego Warszawy w Stałym Programie Kulturalnym i będzie kontynuowany w 2025 r.
MAŁGORZATA ŻARÓW O "MOBY DICKU"
Wieloryb jest to ryba dmuchająca z poziomym ogonem. Wieloryb jest to sens i brak sensu. Wieloryb jest to metafora. Wieloryb jest to puste miejsce na metaforę. Nie ma na świecie żadnego sposobu przekonania się, jak właściwie wygląda wieloryb.
"Moby Dick" to powieść totalna, obsesyjna, metapowieść, która opiera się jednoznacznościom i autorytarnym interpretacjom, nadmiarowa i jakby zawieszona w stanie permanentnej konstrukcji. Daje się czytać zaskakująco współcześnie, jako bardzo zabawna opowieść o zmierzaniu do katastrofy. Czytelniczka znajduje w niej krytykę kapitalizmu, queerową historię miłosną, skazaną na porażkę próbę oddzielania faktów od mitów - i wreszcie swoją bezradność wobec niepojmowalności wieloryba.
MAŁGORZATA ŻARÓW - pisarka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za debiutancką powieść "Zaklinanie węży w gorące wieczory". Mieszka w Warszawie. Lubi morze.
ADA BRANECKA - REŻYSERKA
studentka III roku reżyserii na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Wyreżyserowała czytanie performatywne tekstu “Drugi pokój” Zbigniewa Herberta podczas 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Jest reżyserką spektaklu “Warszawa płonie”, który był grany w sezonie 2023/24 w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Spektakl zdobył nagrody na kilku festiwalach w kraju i zagranicą oraz był gościnnie pokazywany w Teatrze Polskim w Warszawie. Reżyserka czytania performatywnego “Chudniemy”, które było pokazywane w ramach projektu “Nie-fikcja” w kwietniu 2024 roku w TR Warszawa. W swojej twórczości lubi podejmować tematy queerowe oraz łączyć rzeczywistość z fikcją.
KAMIL KSIĄŻEK - AKTOR
performer, instruktor warsztatów teatralnych. Absolwent kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, wcześniej student grafiki na wydziale Sztuki Nowych Mediów w PJATK-u. W latach 2017-2020 związany z Teatrem Stara Prochownia w Warszawie. Twórca kreacji aktorsko-performersko-ruchowych m.in. w spektaklach: „Kwartet” [reż. P. Wasilkowski, Teatrze Baza w Warszawie, 2022], „Lacrimae Rerum” [reż. W. Raźniaka, Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab w Warszawie, 2023/24], „Casting” [reż. A.Jakimiak i M.Atmana, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, 2024], „Godzina Widm” [reż. M. Starosta, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, 2024] oraz w serii czytań performatywnych [reż. M. Malec, Instytut Teatralny, 2023/24]. W swojej pracy eksploruje zagadnienia ciała w ruchu, nurtu site-specific i happeningu.
BARTŁOMIEJ DOMINIK BONAWENTURA KRUK - SCENOGRAF
projektant i realizator małych form przestrzennych. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Członek zespołu projektu “Miastozdziczenie”, w ramach którego zajmuje się badaniami artystycznymi posthumanistycznych relacji ludzko-nie-ludzkich, bioróżnorodnością miejską oraz popularyzacją wiedzy dotyczącej współbycia. Współautor “Atlasu Wszystkich Mieszkańców” [2022] - książki poświęconej międzygatunkowym spotkaniom w mieście, nagrodzonej warszawską nagrodą edukacji kulturalnej. Absolwent Szkoły Architektury Społeczności. W 2023 roku współpracował międzygatunkowo z Physarum Polycephalum, bezkomórkową protistą w ramach performancu i badań artystycznych przestrzeni placu Nowego Teatru. Debiutował jako scenograf teatralny spektaklem „Co gryzie Gilberta Grape’a”, wyróżnionym w plebiscycie Olśnienia Teatralne 2023 [reż. Karolina Kowalczyk, Teatr Powszechny w Warszawie, 2023].
BARTOSZ MULARSKI - KOMPOZYTOR
kompozytor z Warszawy. Obecnie student V roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tworzy głównie muzykę koncertową, zarówno kameralną, jak i orkiestrową. Jest również autorem muzyki dla teatru oraz animacji. Wspólnie z Włodzimierzem Żukowskim zajmuje się improwizacją muzyki elektronicznej. Jest współzałożycielem fundacji Collectif4.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
koncert
spotkanie
teatr