Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
„Lewe strony widoków” i „Niepamiętnik” | Spotkanie z Piotrem Sommerem wokół książek Jerzego Ficowskiego
Wydawnictwo WBPiCAK i Księgarnia Czarnego zapraszają na spotkanie wokół „Lewych stron widoków” oraz „Niepamiętnika” Jerzego Ficowskiego.
Rozmawiać będą Piotr Sommer oraz Maciej Libich.
Jerzy Ficowski, „Lewe strony widoków”
Ze wstępu Piotra Sommera:
„To drugie wydanie «Lewych stron widoków» (pierwsze ukazało się dekadę temu) rozszerzyłem o blisko setkę wierszy. Sto wierszy więcej na stulecie urodzin poety? Równy jubileusz bywa istotnym momentem recepcji, kiedy to krytyka dostaje pretekst, aby przyjrzeć się poecie ponownie i określić, czy przyszłości będzie z nim po drodze i czy ta przyszłość coś mu wróży. […]
Wybierałem i układałem wiersze w zasadzie zgodnie z chronologią książkową. Chciałem, żeby wybór i układ pełniej niż wcześniejsze wybory poezji Jerzego Ficowskiego oznaczył mapę jego zainteresowań, żeby książka pokazywała, jak kształtował się język, którym wiersze mówią, co składa się na ich „system” poetycko-językowy, który przy pewnej pilności lektury odsłoni niektóre swoje tajemnice. I może wydobędzie na jaw to, co stanowi istotę Ficowskiej wyobraźni, i tym sposobem podpowie, jak różni się jego twórczość od wierszy formacyjnych rówieśników,
takich jak Białoszewski, Szymborska czy Herbert, i co Ficowskiego z nimi łączy, bo związki wzajemne też widać dziś wyraźniej. Szło mi w dodatku o to, żeby książka podsuwała odpowiedzi na tego rodzaju pytania – nie tyle dyskursywnie, via komentarz, ile za pośrednictwem układu i wyboru. Powtarzam wprawdzie posłowie z pierwszej edycji (nieznacznie tylko zmodyfikowane), ale powtarzam bez przekonania, że jest niezbędne”.
Jerzy Ficowski, „Niepamiętnik”
„Niepamiętnik, czyli podróż do Gorczakowa i jeszcze dawniej”, tom prozy sięgającej w głąb genealogii rodzinnej Jerzego Ficowskiego, to opowieść o czasie dla niego niepamiętnym, a mimo to najprawdziwiej założycielskim.
Wydanie I niezakłócone ukazuje się w setną rocznicę urodzin autora.
Piotr Sommer jest m.in. autorem wierszy („Lata praktyki”, 2022), przekładów wierszy („Tysiąc sztuk awangardowych” Kennetha Kocha, 2019) i szkiców o wierszach („Ładne rzeczy”, 2020).
Jerzy Ficowski (1924-2006 ) zadebiutował tomem wierszy „Ołowiani żołnierze” (1948), po którym ukazało się około dwudziestu dalszych, m.in. „Moje strony świata” (1957), „Makowskie bajki” (1959), „Amulety i definicje” (1960), „Pismo obrazkowe” (1962), „Ptak poza ptakiem” (1969), „Odczytanie popiołów” (1979), „Gryps” (1979), „Errata” (1981), „Śmierć jednorożca” (1981), „Inicjał” (1994), „Zawczas z poniewczasem” (2004), „Pantareja” (2006). Opublikował wiele zbiorów wierszy dla dzieci, kilka zróżnicowanych gatunkowo książek prozatorskich, m.in. „Czekanie na sen psa” (1970) i „Bajędy z augustowskich lasów” (1998). Zajmował się m.in. Brunonem Schulzem i Witoldem Wojtkiewiczem, polskimi Cyganami i polskimi Żydami, a każde z tych zainteresowań przyniosło bogaty plon książkowy – eseistyczny i przekładowy. Przekładał rosyjskie wiersze Leśmiana, wiersze Lorki, Papuszy i ludową poezję rumuńską. Jego najważniejsze tłumaczenia poetyckie przynosi tom „Mistrz Manole i inne przekłady” (2004). Był laureatem wielu nagród. W 1999 roku Fundacja Pogranicze w Sejnach przyznała mu tytuł Człowiek Pogranicza.
🔴 Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem wokół książek Jerzego Ficowskiego
🎤 prowadzenie: Maciej Libich
📆 9 grudnia (poniedziałek)
🕰️ 18:00
📍 Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II 45A/56 (wejście od ul. Nowolipki)
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach:
spotkanie
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie