Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Czas na nową architekturę" - debata 1 "Co widać, a czego zobaczyć się nie da"

"Czas na nową architekturę" - debata 1 "Co widać, a czego zobaczyć się nie da"
📅 Data: środa, 26 lutego 2025

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 7 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


"Czas na nową architekturę" - DEBATA 1
Ejsmont / Czechowicz / Springer / Celiński

Dyskusja o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazała, jak powierzchowna bywa debata architektoniczna w Polsce. Większość argumentów, jakie padały przy okazji otwarcia nowego gmachu, miała charakter czysto formalny i estetyczny. Tymczasem znaczenie tego budynku wykracza daleko poza jego wygląd.

W debacie wizualność budynków jest jednak bardzo często stawiana ponad ich użytecznością. Co więcej, debata ta opiera się na fotografiach i komputerowych renderach - wizualnych reprezentacjach budynków, a nie samych budynkach. W pierwszym odcinku naszego cyklu Artur Celiński zada pytania o to jak formę Muzeum Sztuki Nowoczesnej wpłynęły na odbiór tego gmachu. Rozmowa ma być przyczynkiem do refleksji o tym, co w architekturze widzimy, gdy na nią patrzymy, a czego zobaczyć i sfotografować się nie da, i jaki ma to wpływ na projektowanie i używanie budynków.

Marta Ejsmont / fotografka pracująca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, autorka książki fotograficznej "MSN. Budowa muzeum" dokumentującej proces powstawania tego gmachu.

Marcin Czechowicz/ MCM Production - z wykształcenia architekt, z pasji fotograf architektury i wnętrz. Od prawie 25 lat współpracuje z magazynami wnętrzarskimi i architektonicznymi w Polsce i na świecie. Autor zdjęć gmachu MSN opublikowanych w Architekturze - Murator

Filip Springer / Ir2.info - pisarz i fotograf, autor książek poświęconych architekturze, przestrzeni i krajobrazowi. W wydanej niedawno "Szarej godzinie" podejmuje wątek wizualności budynków.

Prowadzenie: Artur Celiński - redaktor naczelny Architektury- Murator

Po dyskusji przewidziany jest poczęstunek i networkig we Wrzeniu Świata.

"Czas na nową architekturę" to cykl debat organizowanych przez Fundację Instytut Reportażu, we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Architekturą - Murator. Mecenasem cyklu jest Invest Komfort

Architektura znajduje się w przełomowym momencie. Nowe wymagania ekologiczne, presja ograniczenia ruchu budowlanego, rosnące potrzeby inwestorów i użytkowników sprawiają, że przyszłość tej dziedziny jawi się jako zagadkowa i tym samym fascynująca. Jednocześnie współczesna polska architektura jest dziś pod wieloma względami lepsza niż dekadę czy dwie temu. Jeśli jednak mamy uporać się z wyzwaniami, jakie przed nami stoją, za kolejne dwie dekady architektura musi wyglądać i działać zupełnie inaczej. A to oznacza, że konieczny jest głęboki i zakrojony na lata namysł nad jej kondycją i przyszłością. Kto dokładnie ma to robić, kto może, kto ma ku temu warunki? Jaka jest rola państwa, a jaka prywatnych interesariuszy? I gdzie w tym wszystkim są architekci i architektki?
Artur Celiński - redaktor naczelny najstarszego i najważniejszego w Polsce magazynu architektonicznego – „Architektury–Murator” – zada te wszystkie pytania swoim gościom w cyklu „Czas na nową architekturę” organizowanym przez Instytut Reportażu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Invest Komfort. Przez najbliższych pięć miesięcy w Faktycznym Domu Kultury będziemy się spotykać z czołowymi polskimi architektami i architektami, osobami, które architekturę badają, kształtują, fotografują i opisują. Wspólnie zastanowimy się, co nam umyka, gdy sprowadzamy budynki do obrazków, jak ratować proces projektowania, jeszcze zanim w ogóle się rozpocznie i gdzie sytuować sprawczość architektów. Jedną z debat poświęcimy drzewom, aby pokazać, że budowa wcale nie musi im zagrażać, a może sprzyjać. Cykl podsumujemy dyskusją o przyszłości i o tych, którzy mają wszystkie narzędzia, aby ją kształtować. Każda debata będzie transmitowana online. Rozmów będzie można także posłuchać w podcaście „Architektury – Murator”.

W kolejnych spotkania cyklu udział wezmą:
Monika Arczyńska (a2p2)
Artur Celiński (Architektura-murator)
Michał Ciomek (Invest Komfort)
Michał Duda (Muzeum Architektury)
Paweł Grodzicki (WXCA)
Szymon Januszewski (Insomnia)
Robert Konieczny (KWK Promes)
Wojciech Kotecki (BGK)
Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki)
Magdalena Wnęk (Toposcape)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱