Ursynowskie święto teatru będzie trwało od 26 do 30 marca. W instytucjach kultury w naszej dzielnicy zagości wiele inspirujących wydarzeń kulturalnych, w których warto wziąć udział – spektakle teatralne, monodramy, spotkania z aktorami i ludźmi teatru. Zapraszamy!
Program:
1. Środa, 26 marca, godz. 18:00, Ursynoteka, Czytelnia Naukowa, ul. Lachmana 5
Spotkanie autorskie z Markiem Telerem „Zagadka Iny Benity i innych przedwojennych artystów"
Rozmowę z autorem poprowadzi i fragmenty książki „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” przeczyta Mirosław Pawłowski.
Ina Benita – gwiazda kina i kabaretu dwudziestolecia międzywojennego – zagrała w takich filmach, jak „Jego ekscelencja subiekt”, „Dwie Joasie”, „Jaśnie pan szofer”, „Sportowiec mimo woli”, „Ja tu rządzę”. Bez wątpienia była jedną z najbardziej tajemniczych i intrygujących przedwojennych aktorek. W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej Benita występowała w jawnych teatrach.
Przez Niemców była oskarżana o współpracę z polskim podziemiem, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami. Po wojnie ślad po niej zaginął. Uważano, że zmarła w kanałach w czasie przeprawy kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia.
Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Autor książek: „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” (Nagroda Klio III stopnia w kategorii varsaviana), „Upadły amant. Historia Igo Syma”, „Amanci II Rzeczypospolitej”, „Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia”, „Fałszywi arystokraci”, „Witold Conti. Każdemu wolno kochać”, „Amantki II Rzeczypospolitej”, „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”, „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”.
1a. Czwartek, 27 marca, godz. 18:00
w Czytelni Naukowej przy ul. Lachmana 5.
Fragmenty listów Marii i Alberta odczytają i emocji dodadzą:
Natalia Lange i Andrzej Kłak – aktorzy Teatru Powszechnego. W spotkaniu udział weźmie również Prof. Tomasz Pospieszny z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który brał udział w pracach nad wydaniem książki pt. “Listy. Maria Skłodowska-Curie · Albert Einstein /1911-1932/” i skomentuje ich powstanie oraz opowie o powstaniu tej niezwykłej i pięknie wydanej książki.
2. Piątek, 28 marca, godz. 19:00, Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14
„Księga ziół i nie tylko” - monodram wg prozy Sándora Máraiego oraz polskiej poezji - scenariusz, reżyseria, wykonanie: Anna Seniuk
Monodram powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną. Swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.
W spektaklu, obok fragmentów z „Księgi ziół” Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego, które dopełniają tematycznie wątki poruszane przez wykonawczynię. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy?
bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Sztuki, od 24.03 od godz. 18.00
3. Sobota, 29 marca, godz. 19:00, Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5
Spektakl Teatru Wandejskiego pt. „Jaja, kury i Emilia Plater”
W obozie pod Poniewieżem, Emilia Plater usiłuje przekonać hrabiego Karola Załuskiego, by ten pozwolił jej dołączyć do swoich oddziałów i spotkać się z generałem Chłapowskim. Niechętny hrabia piętrzy przed wojowniczką kolejne trudności. Podczas obecności Emilii dzieje się dziwna rzecz: kury nie chcą znosić jaj, mimo usilnych starań całej służby, by je do tego namówić.
Opowiedziana z humorem opowieść bohaterki Powstania Listopadowego, dzięki której poznajemy siłę charakteru, przebiegłość i niezachwianą wiarę, które sprawiły, że na zawsze pozostała w pamięci polskiego narodu.
bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Kultury Stokłosy, od 25.03 od godz. 18.00
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach:
spotkanie
wykład