Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

IR2 rozmawia: 100 lat The New Yorker’a / Faktyczny Dom Kultury

IR2 rozmawia: 100 lat The New Yorker’a / Faktyczny Dom Kultury
📅 Data: poniedziałek, 24 marca 2025

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Gałczyńskiego 12, Faktyczny Dom Kultury (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Z okazji 100. urodzin New Yorkera porozmawiamy o tym, czym i po co jest dzisiaj prasa i dziennikarstwo. Rozmowę z Michałem Choińskim autorem książki “The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”, Olgą Gitkiewicz (IR.2.INFO) i Piotrem Nesterowiczem (“Pismo”) poprowadzi Wojciech Orliński.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka “The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”:

Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna.

„The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej. Zmienił dziennikarstwo i Amerykę.
Po publikacji reportażu Hiroszima, pokazującego ogrom zniszczeń wywołanych zrzuceniem bomby, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 egzemplarzy tego numeru. Drukowany w odcinkach „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt stał się najgłośniejszym dziełem filozoficznym XX w. Reportaż śledczy o przestępstwach seksualnych Harveya Weinsteina stał u początku ruchu #MeToo. Okładki magazynu na życzenie Baracka Obamy zdobiły ściany Białego Domu. A komiksy i żarty Charlesa Addamsa dały początek słynnej Rodzinie Addamsów.

Michał Choiński opowiada o ekscentrycznych dziennikarzach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach. A także pyta o przepis na sukces, czyli jak stworzyć ambitne pismo, które w dobie internetowej walki o klikalność zbudowało trwałą relację z milionami wiernych czytelników.

***

Wojciech Orliński – polski dziennikarz, pisarz i publicysta. Od 1997 pracuje w "Gazecie Wyborczej", gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w "Sztandarze Młodych", Biuletynie Polskiej Akademii Nauk i "Wiadomościach Kulturalnych", jeden z założycieli pisma "Lewą Nogą". Publikował również w "Krytyce Politycznej". W 2005 roku stypendysta wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Autor książki Co to są sepulki? Wszystko o Lemie wydanej w 2007 oraz opowiadań science fiction opublikowanych w "Nowej Fantastyce". Prowadzi blog "Ekskursje w dyskursie".

Michał Choiński – amerykanista, stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Yale, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przeprowadził wywiady z ponad 50 redaktorami „New Yorkera”, zgromadził setki nagrań, a w archiwum magazynu i w The New York Public Library dokonał unikalnych odkryć. Jedyny Polak, któremu redakcja „New Yorkera” tak mocno uchyliła drzwi swojego świata. Specjalizuje się także w literaturze amerykańskiego Południa.

Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. W czasie pisania książki "Nie hańbi" rzuciła pracę w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do Żyrardowa. ​Jej reporterski debiut został znakomicie przyjęty. Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej.

Piotr Nesterowicz – polski pisarz i menedżer. Absolwent Organizacji i Zarządzania na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 2008-2011 członek zarządu Netia SA. Autor książek: na temat zarządzania, reportaży, opowiadań i powieści fantasy. Jego eseje i reportaże były publikowane w Akcencie, Dużym Formacie, Twórczości, Tygodniku Powszechnym a opowiadania fantasy w Nowej Fantastyce. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu w Warszawie. Za reportaż Cudowna był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz został laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2014.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱