Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Najlepsze miejsce. Architektoniczna wiosna w Teatrze Komuna Warszawa

Najlepsze miejsce. Architektoniczna wiosna w Teatrze Komuna Warszawa
📅 Data: sobota, 22 marca 2025

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Teatr Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Zapraszamy na spacer i do ogrodu.

Program

O 16.00 pijemy pierwszą kawę na otwarciu „Ogrodu – kiosku z kawą".

O 17.00 idziemy z Filipem Springerem na spacer po okolicy, żeby zobaczyć, jak wygląda miasto w szarej godzinie.
Szara godzina – czas przejścia. Jak pisze w swojej książce Filip Springer – "Moment na milczenie albo przyciszone rozmowy o sprawach, które nie są sprawami ani dnia, ani nocy. Chwila na bycie ze sobą. Czas bezproduktywny. Trzecia pora dnia."

O 18.00 z minutami duet Super2 [Laszuk/Rączkowski] wykona koncert na budynek i muzykę.

O 19.00 daisy cutter zagra set didżejski w ogrodzie

Przez cały czas dostępna będzie instalacja przygotowana przez pracownię Macieja Siudy, autora projektu rewitalizacji budynku, który jest siedzibą Teatru Komuna Warszawa. To świetny przykład powojennego modernizmu, który po latach zaniedbań i straconych bezpowrotnie obiektów, staje się wizytówką Warszawy. Zrewitalizowany ostatnio budynek Cepelii już jest ikoną zmiany w podejściu do architektury: doceniać, nie burzyć. Kilkaset metrów od flagowego salonu Empiku znajduje się nie mniej udane, za to o wiele bardziej okazałe założenie architektoniczno-urbanistyczne z tego samego okresu – modernistyczne budynki dwóch szkół przy ul. Emilii Plater 29-31. Jeden z nich zajmuje Teatr Komuna Warszawa.
Od kilku lat z powodzeniem ożywiamy tę przestrzeń. Mimo skromnego budżetu każdego roku odbywa się tu około 200 wydarzeń. Spektakle, koncerty, pokazy kina letniego, wystawy, imprezy sąsiedzkie odwiedzają tysiące osób zainteresowanych kulturą i ambitną młodą sztuką. Potencjał miejsca pokazuje projekt „Kwartału społeczno-kulturalnego Emilii Plater 29-31”, za który Teatr Komuna Warszawa zdobył Nagrodę Mieszkańców w X. edycji Konkursu Architektonicznego Prezydenta m.st. Warszawy.

Idea utworzenia „Kwartału” wpisuje się w najważniejszy obecnie trend architektury światowej, który zakłada większą troskę o już istniejące budynki niż nacisk na ich wyburzanie i stawianie nowych. Warszawa chwali się udaną przebudową Browarów Warszawskich czy Fabryki Norblina. „Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31” powinien stać się równie ważnym punktem na mapie nowej-starej warszawskiej architektury. Aby tak się stało, potrzebna jest decyzja polityczna. Póki co, władze Warszawy zwlekają z podjęciem kroków w stronę ochrony tego miejsca i wsparcia starań o wykorzystanie jego ogromnego potencjału jako wzorcowej przestrzeni, gdzie aktywność artystyczna, zielona wysepka w ścisłym centrum miasta i dobrostan mieszkańców stolicy łączą się w idealnej symbiozie, tworząc #najlepsze miejsce.

Wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert spacer spotkanie wykład wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę