Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „IR2 rozmawia"
Okazja jest uroczysta - 100. urodziny „New Yorkera” i uruchomienie serwisu IR2.info. Mamy co świętować, ale nie bylibyśmy sobą, jeśli nie zadalibyśmy sobie i Państwu kilku ważnych pytań - jak, o czym i po co dzisiaj pisać.
25 stycznia 1925 roku ukazał się pierwszy numer legendarnego „New Yorkera”. W ciągu tych stu lat zaszły w mediach rewolucyjne zmiany: inaczej opowiada się historie, inne środki przekazu wykorzystuje, a już na pewno zupełnie inaczej teksty wpływają na rzeczywistość.
Zastanowimy się wspólnie z Państwem, co zmieniło ukazanie się amerykańskiego tygodnika w rzeczywistości medialnej? W jakiej przyszło nam funkcjonować dziś? Czy „Nowojorczyk" miałby szansę pojawić się w 2025 roku?
W rozmowie wezmą udział: Michał Choiński, autor książki „New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” (wyd. Znak, 2024), Piotr Nesterowicz – współtwórca magazynu „Pismo” oraz Olga Gitkiewicz, współtwórczyni serwisu ir2.info. Rozmowę poprowadzi człowiek, który o mediach wie wszystko - Wojciech Orliński.
SPOTKANIE BĘDZIE TRANSMITOWANE.
Michał Choiński – amerykanista, stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Yale, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor książki "New Yorker. Biografia tygodnika, które zmieniło Amerykę" na poczet której przeprowadził wywiady z ponad 50 redaktorami „New Yorkera”, zgromadził setki nagrań, a w archiwum magazynu i w The New York Public Library dokonał unikalnych odkryć. Jedyny Polak, któremu redakcja „New Yorkera” tak mocno uchyliła drzwi swojego świata. Specjalizuje się także w literaturze amerykańskiego Południa.
Olga Gitkiewicz – reporterka, redaktorka, komentatorka Onetu, badaczka świata pracy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z Instytutem Reportażu. Autorka tekstów prasowych i książek reporterskich: „Nie hańbi”, „Nie zdążę” oraz eseju biograficznego „Krahelska. Krahelskie”.
Piotr Nesterowicz – prezes zarządu Fundacji Pismo, twórca i wydawca „Pisma. Magazynu Opinii” i producent audioseriali Pisma, w tym Śledztwa Pisma. Autor esejów, reportaży, opowiadań i powieści. W 2015 roku za reportaż Cudowna otrzymał Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Nike.
Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz, publicysta, nauczyciel chemii. Autor książek (m.in. biografii Stanisława Lema: „Lem. Życie nie z tej ziemi”, Mikołaja Kopernika „Kopernik. Rewolucje” oraz „BUM! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień") oraz opowiadań. Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie".
Współorganizacja: Wydawnictwo ZNAK
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
spotkaniewykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie