Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

II Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej. Stabat Mater G. B. Pergolesi

II Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej. Stabat Mater G. B. Pergolesi
📅 Data: niedziela, 13 kwietnia 2025

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:15

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Kościół Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


13 kwietnia 2025 (niedziela)
godz. 19.15
Miejsce: Kościół Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7
Wstęp wolny.

Stabat Mater
Giovanni Battista Pergolesi
Zaledwie 25-letni kompozytor Giovanni Battista Pergolesi – stworzył arcydzieło Stabat Mater, które zadziwia sugestywnością muzycznej treści i klarownością konstrukcji.

Mimo niewielkiej obsady utwór mieni się od urzekających melodii, przejmujących arii i efektownych przebiegów instrumentalnych. Właśnie ta szczególna siła ekspresji zapewniła Pergolesiemu wiodące miejsce wśród licznych twórców mierzących się z opowieścią o Matce Boskiej bolejącej pod krzyżem na przestrzeni ostatnich trzystu lat.

Dramatyczny opis cierpiącej Matki Bożej, patrzącej na męczeńską śmierć jedynego syna, jest stale obecny w dziełach takich twórców, jak Gioacchino Rossini i Giuseppe Verdi, zaś w XX wieku choćby Karol Szymanowski, Arvo Pärt czy Krzysztof Penderecki.

Wykonawcy:
Aleksandra Resztik – sopran
Aneta Łukaszewicz – mezzosopran
Orkiestra Kameralna Varsovia Ensemble pod dyrekcją Włodzimierza Promińskiego
Orkiestra kameralna Varsovia Ensemble

Powstała w 2003 roku z inicjatywy I skrzypka Kwartetu Camerata - Włodzimierza Promińskiego. Orkiestra koncertowała w prestiżowych salach w Polsce. Uczestniczyła także w tournée w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie osiągnęła spektakularny sukces na III Festiwalu Muzyki Klasycznej w Al-Ain. Występowała także w Abu Dhabi.

Varsovia Ensemble ma w swoim repertuarze utwory z różnych epok – od baroku po muzykę współczesną m.in. Mozarta, Schuberta, Mendelssohna–Bartholdy’ego, Szostakowicza, Góreckiego, Griega, Kilara.
Aneta Łukaszewicz Mezzosopran. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza (2004). Za wyróżniające wyniki w nauce otrzymywała stypendium Ministra Kultury.

W trakcie studiów rozpoczęła działalność koncertową, biorąc udział w wykonaniach dzieł oratoryjnych Bacha, Haendla, Vivaldiego, Pergolesiego, Mozarta, Rossiniego, Moniuszki, Szymanowskiego i Mahlera. W repertuarze operowym zadebiutowała na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie partią Filipiewny w studenckiej realizacji Eugeniusza Oniegina P. Czajkowskiego (2001). Grała także Cornelię w Juliuszu Cezarze Haendla, Marcelinę i Cherubina w Weselu Figara Mozarta, Volpina w Aptekarzu Haydna, Lolę w Rycerskości wieśniaczej Maschaniniego.

Aleksandra Resztik
Śpiewaczka, doktor sztuk muzycznych, pedagog, menedżer kultury.
Jako solistka Warszawskiej Opery Kameralnej Aleksandra Resztik kreowała przede wszystkim postaci w operach W.A. Mozarta: Czarodziejski flet, Królowa Nocy (R. Silva, R. Peryt), Uprowadzenie z seraju, Blonda, (R. Silva, R. Peryt), Dyrektor teatru, Mme Herz (T. Karolak, R. Peryt), Wesele Figara, Barbarina (Z. Graca, R. Peryt), Wielka Msza c-moll Sopran solo (R. Zimak) i in. Śpiewaczka współpracuje również z Polską Operą Królewska, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Podlaską w Białymstoku oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie interpretuje rolę Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie (D. Runtz, N. Zur, M. Klauza, G. Berniak, M. Sompoliński.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️