Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Evviva l'arte - IRENA JUN I STANISŁAW BRUDNY: Między sceną a garderobą – obyczaje w teatrze

Evviva l'arte - IRENA JUN I STANISŁAW BRUDNY: Między sceną a garderobą – obyczaje w teatrze
📅 Data: środa, 09 grudnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Teatr Collegium Nobilium Miodowa 22/24 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


EVVIVA L'ARTE Irena Jun i Stanisław Brudny: Między sceną a garderobą – obyczaje w teatrze.
rozmowę poprowadzi Rafał Sławoń

W czasach przedwojennych w wielu teatrach panował zwyczaj usadawiania aktorów w garderobie według rocznika, dzięki czemu debiutant nigdy nie dzielił miejsca z zasłużonym artystą.

Często zdarzało się, że aktor zmieniał nazwisko, gdy w teatrze był już zatrudniony ktoś nazywający się tak samo. Tak właśnie uczynił Solski, naprawdę Sosnowski – bo w teatrze, do którego się zaangażował, był już aktor o takim nazwisku. Podobnie Junosza-Stępowski przyjął nazwisko dwuczłonowe, żeby nie mylono go z grającym w tym samym teatrze Leszkiem Stępowskim. Zaś Leon Schiller wymyślił swojemu koledze Juliuszowi Maluszkowi pseudonim Osterwa – bo gdzież z “Maluszkiem” na afisz.

Do dzisiaj jednym z najbardziej znanych i przestrzeganych obyczajów teatralnych jest, że nie gwiżdże się w teatrze – by sztuka nie została wygwizdana. A wielu aktorów wciąż udaje, że nie czyta recenzji.

Ale czy nadal obowiązuje niepisane prawo, by nie komentować roli i sztuki będącej “w próbach”? Czy rzeczywiście wszelkie animozje zostawia się w domu?

Irena Jun i Stanisław Brudny, zbierali doświadczenia w wielu różnych teatrach. Od katowickiego Teatru Śląskiego (Brudny), po własny – Jednoosobowy Teatr Poezji (Jun). Przede wszystkim jednak od dnia jego powstania należą do zespołu warszawskiego Teatru Studio. Już ponad 40 lat! To znakomite pole obserwacji, jak zmieniały się obyczaje, utrwalały lub ginęły przesądy, ewoluowały struktury i hierarchie na teatralnej scenie i w teatralnej garderobie. Stanisław Brudny i Irena Jun zechcieli podzielić się swoimi przemyśleniami pod szyldem Evviva l’arte.

Poprzednimi gośćmi tego projektu byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

Irena Jun i Stanisław Brudny są także bohaterami książki To, co najważniejsze Remigiusza Grzeli, która ukaże się w grudniu nakładem Teatru Studio im. S.I.Witkiewicza. Dzięki uprzejmości wydawcy będzie ona do nabycia w foyer TCN w dniu spotkania.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie teatr wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę