Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Numizmatyczny wykład dr. Michała Zawadzkiego

Numizmatyczny wykład dr. Michała Zawadzkiego
📅 Data: poniedziałek, 1 września 2025

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Jezuicka 6/8 Warszawa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Zapraszamy Państwa w poniedziałek, 1 września 2025 roku o godz. 17:00 do siedziby Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego (ul. Jezuicka 6/8, 00-281 Warszawa) na wykład dr. Michała Zawadzkiego pt. "O KOLEKCJI NUMIZMATYCZNEJ STANISŁAWA AUGUSTA PO 230 LATACH OD ZAKOŃCZENIA JEGO PANOWANIA"

WSTĘP WOLNY!

Dzieje kolekcji monet i medali ostatniego króla Polski Stanisława Augusta były, w ostatnim okresie, przedmiotem szeroko zakrojonych studiów, kierowanych przez Martę Męclewską, długoletnią kurator Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie. W ich trakcie udało się dotrzeć do samych monet z dawnej kolekcji królewskiej, a także szeregu zapomnianych źródeł, dzięki którym można było odsłonić fragment pogmatwanych losów królewskiego Cabinet des Médailles.
Opiekunami kolekcji królewskiej byli stolnik koronny August Fryderyk Moszyński i ksiądz Jan Chrzciciel Albertrandi. Dbali oni o rozwój zbioru monet i medali, który pod koniec panowania Stanisława Augusta liczył około 20000 egzemplarzy.
Najcenniejsze dla współczesnych były numizmaty antyczne, które stanowiły około połowy kolekcji. Po śmierci króla znaczną część jego dawnej kolekcji prze- jął Tadeusz Czacki z przeznaczeniem dla Liceum Krzemienieckiego. Później trafiły one w celu ewaluacji i spisu na Uniwersytet Wileński, skąd zabrano je, w ramach represji po powstaniu listopadowym, do Kijowa, gdzie szczęśliwie przetrwały różne zawieruchy dziejowe i dziś znajdują się w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy. Warto raz jeszcze przypomnieć najokazalszą kolekcję numizmatyczną I Rzeczypospolitej i jej historię po upływie 230 lat.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧