Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Folkowe czwARTki (wyjątkowo w środę) - Roberto DELIRA

Folkowe czwARTki (wyjątkowo w środę) - Roberto DELIRA
📅 Data: środa, 30 grudnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, PraCoVnia Art-Club Popiełuszki 16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W ramach projektu "Folkowe czwARTki" organizowanych przy współudziale Pana Burmistrza Krzysztofa Bugli i Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz praCoVnia Art-Club zapraszamy na koncert Reborto DELIRA
WJAZD: FREE!

Ostatni "folkowy czwartek" roku 2015 w PracoVni wyjątkowo w środę! ;)

Roberto DELIRA - solo

Pod tym pseudonimem kryje się nikt inny jak zjawiskowy Robert Jaworski – multiinstrumentalista i pasjonat kontrowersyjnych historii związanych z polskim ludem. Muzyk współodpowiedzialny za liczne sukcesy polskich zespołów folkowych. Współpracował między innymi z Kapelą ze Wsi Warszawa. Jego główny projekt Żywiołak odniósł prawdopodobnie jeden z największych sukcesów w nowej fali polskiego folku, jeśli brać pod uwagę frekwencję koncertowe. Młode pokolenie słuchaczy w sposób wyjątkowy doceniło innowacyjne podejście Jaworskiego do odświeżania i bardzo przekonywującego prezentowania motywów ludowych.

Jako pierwszy w Polsce na potrzeby swego kolejnego projektu Delira & Kompany zrekonstruował do formy smyczkowej Gęślę Gdańską - niewielki instrument datowany na przełom 1255-1275r , a wydobyty w 1949r podczas prac wykopaliskowych starej części Gdańska. Odkrycie to wzbudziło naukową dysputę wśród naukowców na temat przynależności kulturowej i techniki gry.. Ale to nie wszystko. Od mniej więcej 2000r Robert staje się jednym z najbardziej innowacyjnych muzyków grających na lirze korbowej. Pomysłowość wszechstronnego jej wykorzystania najbardziej widoczna jest chyba w projekcie Loopus Duo w którym to wykorzystując kolejne poczynione przez siebie modyfikacje doprowadza do tworzenia powielanych struktur odpowiedzialnych za brzmienie niemal połowy tradycyjnego zespołu. Jego pomysłowość związana jest z ciągle dokonywanymi przez siebie modyfikacjami , projektowaniem i unowocześnianiem zapomnianych instrumentów. Ciekawym jest fakt ,że swą drogę muzyczną zaczął jako absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I-stopnia w Turku w klasie trąbki. Prowadzony przez jednego z najlepszych pedagogów (byłego dyrektora PSM) Eugeniusza Grzelaka jest typowym przykładem jak rozbudzić w dziecku pasję do twórczych poszukiwań muzycznych. Robert sam prowadził warsztaty w zakresie innowacyjnego zastosowania instrumentów ludowych w muzyce współczesnej, oraz wielokrotnie jurorował w konkursach muzyki folkowej. Gra na instrumentach ludowych oraz rekonstrukcjach instrumentów dawnych. Są to między innymi: lira korbowa, gęśla gdańska, fidel renesansowa , lutnia, skrzypce, flety, dudy, bębny obręczowe, drumla. Swoje doświadczenia w grze na instrumentach podbudowywał odwiedzając również ludowych muzyków takich jak Władysław Zarzycki , Stanisław Wyżykowski , Jan Kmita. Obecnie jako miłośnik muzyki dawnej poświęca się w odkrywaniu muzyki i niezwykłych nierzadko mrocznych historii z kolejnych tomów jednego z najbardziej wybitnych XIX wiecznych polskich etnografów - Oskara Kolberga.

Na koncercie przedstawi najciekawsze jego zdaniem melodie z różnych części polski wykonywane na ww instrumentach i opowie o swoich poszukiwaniach i rozumieniu dawnej polskiej kultury.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę