Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład prof. Bernharda Waldenfelsa "Miejsca i drogi Obcego / Orte und Wege des Fremden"

Wykład prof. Bernharda Waldenfelsa "Miejsca i drogi Obcego / Orte und Wege des Fremden"
📅 Data: czwartek, 14 stycznia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wstęp wolny. Wykład w jęz. niemieckim, tłumaczony symultaniczne na język polski.

Wykład towarzyszy wystawie Anny Konik "Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000-2015" i odbędzie się w galerii na I piętrze, w przestrzeni pracy „Willa zauroczonych” (archiwum Wissenschaftskolleg zu Berlin).

Bernhard Waldenfels (ur. 17 marca 1934 r w Essen) – niemiecki filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu w Bochum. Wybitny interpretator współczesnej myśli francuskiej, zajmuje się też filozofią języka i fenomenologią. Jednym z głównych tematów jego pism jest wyzwanie jakie niesie obce (nieznane).

Prof. Waldenfels należy do grona najwybitniejszych filozofów współczesności, a jego oryginalne i systematycznie podejmowane badania problematyki obcości zyskały już w polskim środowisku filozoficzno-kulturoznawczym znaczne uznanie. W ostatnich latach dwa dzieła Bernharda Waldenfelsa zostały także przetłumaczone na język polski:
– "Topographie des Fremden - Studien zur Phänomenologie des Fremden 1", 1997 (pol. "Topografia obcego", przeł. J. Sidorek, Warszawa 2002),
– "Grundmotive einer Phänomenologie des Fremden", 2006 (pol. "Podstawowe motywy fenomenologii obcego", przeł. J. Sidorek, Warszawa 2009).


Wykład odbędzie się w ramach wystawy "Ziarno piasku w źrenicy oka. Wideoinstalacje 2000–2015", która do 14 lutego prezentowana jest w CSW Współczesnej Zamek Ujazdowski. W centrum zainteresowań Anny Konik znajduje się człowiek – niemal wszystkie jej prace są „dochodzeniem” do Innego, powstają w konsekwencji spotkania z ludźmi i z ich rzeczywistościami. Artystka dociera za pomocą sztuki na terytoria społecznego wykluczenia, do ludzi, których życie nie przystaje z jakichś powodów do modelu powszechnie uznawanego za normalny czy pełnowartościowy, do ludzi niewpasowanych w normy Systemu, osamotnionych w kokonie starości czy też nieakceptowanych z uwagi na pochodzenie, wyznanie lub odmienność kulturową.

Przykładem tego typu pracy jest najnowsza realizacja Anny Konik, rozpisany na kilka lat projekt "W tym samym mieście, pod tym samym niebem…". Jego bohaterkami są kobiety, które doświadczyły horroru wojen i zbrojnych konfliktów politycznych w takich krajach jak Czeczenia, Inguszetia, Afganistan, Irak, Syria, Somalia, Kongo, Nigeria, Kamerun, czy też prześladowań na tle rasowych, jak kobiety romskie w Rumunii. Większość z nich to imigrantki i uchodźczynie, żyjące teraz w podmiejskich gettach lub ośrodkach dla uchodźców w Europie. Te kobiety opowiedziały Annie Konik swoje historie, czasami wstrząsające – o ucieczkach przed prześladowaniem, śmiercią, o rozłące z rodziną, utracie domu i lęku o najbliższych. Mówiły też o braku akceptacji, niechęci czy wręcz wrogości na tle rasowym, z czym konfrontowały się w miejscach, w których szukają schronienia. O niewidzialnych barierach mentalnych, stworzonych przez lęk wobec obcego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧