Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WYKŁAD HISTORYCZNY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80

WYKŁAD HISTORYCZNY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80
📅 Data: środa, 20 stycznia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bemowo, Bemowskie Centrum Kultury Górczewska 201 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


BEMOWO nieodkryte - cykl 6 wykładów historycznych ukazujących obyczajowe, wojskowe i artystyczne oblicza dzielnicy

Pokażemy Bemowo poprzez materiały archiwalne, prasowe, fotografie i wspomnienia mieszkańców oraz efekty własnych dociekań terenowych. Odkryjemy dzielnicę od najbardziej namacalnych do najstarszych kontekstów historycznych - od osiedli w PRL do wojskowego i przemysłowego okresu rozbiorów. Przemiany te podsumujemy obrazem Bemowa w filmie.

WYKŁAD 1: Życie w płycie. Bemowo lat 70./80.
W 1985 roku na łamach Tygodnika Stolica narzekano, że oddalone od centrum miasta Bemowo na 12,5 tys. mieszkańców ma jedną szkołę, cierpi na brak poczty i komunikacji, a już dwa lata później powstały tu trzy nowe przychodnie dla 60 tys. mieszkańców. Jak na nieobecnym niegdyś na mapach Warszawy, wojskowym lotnisku powstawało osiedle?

Prowadzący:
dr Paweł Brudek – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnik po ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, wiceprezes Masław Stowarzyszenie. Autor publikacji popularnonaukowych na temat I wojny światowej (m.in. „Afryka Wschodnia 1914 – 1918”, wyd. Bellona, Warszawa 2008). Interesuje się historią Warszawy na przełomie XIX i XX w. oraz fortyfikacjami na Mazowszu. Jako członek Stowarzyszenia prowadził wycieczki w ramach projektu „Po Woli do woli”, a w ramach festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Warszawa w budowie 2” - wycieczkę po forcie Bema i reliktach Twierdzy Warszawa na Powązkach. W 2015 r. prowadził spacery „Bemowo odkryj na nowo”.

Joanna Rutkowska – absolwentka dziennikarstwa i socjologii
na Uniwersytecie Warszawskim, aktywistka miejska, działaczka polskiego ruchu wolnomyślicielskiego, m.in. autorka trasy spacerowej śladami T. Boya-Żeleńskiego i warszawskich wolnomyślicieli; współzałożycielka Cyfrowego Archiwum Bemowa, redaktor „Kuriera Wolskiego” . Autorka cyklu wywiadów ze świadkami historii II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego. Bemowianka z urodzenia. Interesuje się głównie historią obyczajową Bemowa.

FOT.: Edward Kołodziejczyk, Jelonki w 1983 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bemowo lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę