Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie przy rzeźbie cz. III - Alina Szapocznikow

Spotkanie przy rzeźbie cz. III - Alina Szapocznikow
📅 Data: czwartek, 11 lutego 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Królikarnia ul. Puławska 113 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


11 lutego (czwartek) zapraszamy na spotkanie z Prof. Agatą Jakubowską przy Żagwii (1962) Aliny Szapocznikow.

Centrum zainteresowania artystki w końcu lat pięćdziesiątych stanowiła kategoria piękna kobiecego ciała. Obecna na wystawie Bellissima II niesie w sobie zmysłowe napięcie i biologiczny charakter formy. Rzeźba stanowi próbę uchwycenia ciała kobiety, które podlega transformacji, szczególnie w świadomości jego właścicielki. Z kolei „Żagiew” określona została przez krytyka sztuki Jerzego Stajudę mianem „wspaniałej nowej wersji Nike” - alegorii wojny i pożogi ujętej w organiczne formy żywiołu, przywołującej wspomnienia o zrujnowanym w czasie Powstania mieście. Podczas spotkania z badaczką twórczości artystki, Agatą Jakubowską, przyjrzymy się wątkom w pokazywanych na wystawie pracach.

WSTĘP WOLNY

Agata Jakubowska – historyczka sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Historii Sztuki Nowoczesnej. Prowadziła zajęcia na gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek Na marginesach lustra. Ciało kobiece w pracach polskich artystek (Kraków: Universitas, 2004), Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow (Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2008), Artystki polskie (red., Warszawa: Wydawnictwa Szkolne PWN, 2011) i Alina Szapocznikow. Awkward objects (red. Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2011), a także licznych tekstów poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender w sztuce współczesnej. Prowadzi teraz badania nad historią wystaw sztuki kobiet w Polsce i przygotowuje monografię Marii Pinińskiej-Bereś.

Spotkanie przy rzeźbie to cykl miniwykładów w przestrzeni wystawy, na które zapraszamy w czwartkowe wieczory. O pracach z kolekcji Muzeum Rzeźby w Królikarni opowiedzą wybitni specjaliści: kuratorzy, historycy i teoretycy sztuki, którzy mają szczególną wiedzę na temat prezentowanych na wystawie obiektów i ich autorów.

Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie "Zbigniew Libera: to nie moja wina, że otarła się o mnie ta rzeźba"

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧