Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Moda Polska, komisy, bazary i cedety - rozmowy na temat powojennej mody

Moda Polska, komisy, bazary i cedety - rozmowy na temat powojennej mody
📅 Data: sobota, 19 marca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Polska moda okresu 1945-55 to opowieść o kryzysie, odbudowie, uniformizacji i buncie. Opowieść o ubraniu jako narzędziu politycznych rozgrywek i propagandy, ale też o modzie jako o taktyce przetrwania, zachowania godności i wolności. Nie o styku z wybiegów, nie o trendach i przyjemnościach konsumpcji – zauważa Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej i autorka książki „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”.

Jak prezentowała się modna Polka w powojennych realiach? Skąd warszawianki czerpały modowe inspiracje? Jak radziły sobie z biedą i szarzyzną? Kim byli: „kociak”, „bikiniarz” czy baba z „Różyca”? Po tych i innych tematach oprowadzi Karolina Sulej podczas spotkania „Moda Polska. Komisy, bazary i cedety” 17 marca o godz. 19:00 w Domu Spotkań z Historią.

Wśród rozmówców znajdą się również:
- Marta Sztokfisz - autorka książki „Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy”,
- dr Justyna Jaworska - antropolożka kultury, autorka książki „Cywilizacja Przekroju”,
- Grupa Rekonstrukcyjna Bluszcz - grupa pasjonatek zajmujących się poznawaniem i odszywaniem na nowo lub odszukiwaniem dawnych ubiorów.

- Pretekstem do pytań i rozmów będą zdjęcia ze zbiorów DSH przedstawiające codzienne życie Warszawy w latach 1945-55, pokazujące, jak ubiór jej mieszkańców opowiada o ich obyczajach, praktykach, potrzebach, marzeniach. Będziemy zastanawiać się, w jaki sposób można za pomocą mody opowiadać o historii Polski, PRL-u, o historii obyczaju i płci oraz co dzięki tej opowieści możemy dostrzec nowego w naszej narodowej tożsamości – jakie stereotypy podważyć i jakie historie dopowiedzieć – podsumowuje Sulej.

Spotkanie „Moda Polska. Komisy, bazary i cedety” jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią i Polską Agencję Prasową. Wszystkie wydarzenia i wystawa odbywają się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. WSTĘP WOLNY.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę