Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Gest plastyczny w fotografii. Wykład prof. Zbigniewa Tomaszczuka

Gest plastyczny w fotografii. Wykład prof. Zbigniewa Tomaszczuka
📅 Data: środa, 23 marca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Spotkanie z cyklu Sztuka i filozofia towarzyszące wystawie Wojciecha Zamecznika
wstęp wolny

Idea gestu plastycznego obecna jest w historii fotografii począwszy od zabiegów piktorialnych i prób włączenia fotografii w nurt awangardowej sztuki, poprzez nurt fotografii intermedialnej do fotografii w epoce cyfrowej. Wykład dotyczyć będzie analizy założeń estetycznych fotografii jako formy wizualnej pochodzącej od malarstwa i kształtowanej na wzór obrazu malarskiego. Omówione zostaną główne realizacje związane z tzw. fotografią piktorialną z pozycji historycznej, a także jej głównego nurtu wykorzystującego tzw. techniki specjalne i szlachetne. Podsumowaniem będzie krótka refleksja na temat tego typu realizacji tworzonych przez autorów współczesnych.

Zbigniew Tomaszczuk — profesor ASP w Warszawie, krytyk, członek ZPAF.
Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1985-89) i ASP w Poznaniu — Wydziału Komunikacji Multimedialnej (1999-2001). Autor książek Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii (Warszawa, 1998), Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii (Września, 2003) i Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej (Wrocław, 2004). W latach 1985-1996 pracował jako główny specjalista do spraw fotografii w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Od 1996 pracuje jako wolny fotograf i wykładowca. W latach 2000-2004 redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” , autor licznych tekstów na temat fotografii drukowanych w wielu pismach o sztuce. Animator życia fotograficznego, w tym organizator sympozjów i wystaw (np. Fotografia wyobraźni, Warszawa, 1991).


Sztuka i filozofia to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧