Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Stavkirke – wykład o norweskich kościołach słupowych

Stavkirke – wykład o norweskich kościołach słupowych
📅 Data: czwartek, 07 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:15

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Stavkirke, czyli drewniane kościoły słupowe, to niezwykle ciekawy, choć mało znany i rzadko omawiany, element norweskiej architektury. Bogata historia kościołów klepkowych, geneza ich pojawienia się w kulturowym krajobrazie Norwegii oraz tajniki ich budowy będą tematem wykładu, który odbędzie się 7 kwietnia 2016 r. w warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS.

Wykład organizowany przez Katedrę Skandynawistyki SWPS to kompendium wiedzy o kościołach klepkowych. Jak wyglądały początki budownictwa kościołów klepkowych? Na czym polega fenomen tej architektury? Jakimi umiejętnościami musieli wykazać się konstruktorzy, by wznieść budowle wymagające tak ogromnej precyzji i wiedzy? Jak powstały misterne dekoracje zdobiące kościoły oraz jak wyjaśnić ich symbolikę? Odpowiedzi na te pytania pojawią się w czasie wykładu, mocno osadzonego w kulturze Norwegii.

Czym są kościoły klepkowe?
Kościoły klepkowe (inaczej kościoły słupowe lub kościoły masztowe, w norw. stavkirke), drewniane budowle o charakterystycznej słupowo-klepkowej konstrukcji, pojawiły się w Norwegii w X wieku. Szacuje się, że w ciągu 300 lat powstało ich około 1000. Co ciekawe, były budowane w okresie wzmożonego fermentu religijnego, gdy nowa na tym terenie wiara chrześcijańska mieszała się z zastanymi wierzeniami wikińskimi. Szacuje się, że do dziś przetrwało zaledwie 28 kościołów słupowych, a tylko jeden powstał współcześnie – w miejscowości Aski, w południowej Norwegii. Kościoły klepkowe wyróżnia nie tylko piękno, ale i precyzja, a nawet maestria wykonania, niezwykła dbałość o szczegóły i bogate dekoracje, nawiązujące do lokalnych wierzeń.

Prowadzący:
W roli prelegenta wystąpi dr Tadeusz Wojciech Lange, z wykształcenia anglista, historyk oraz skandynawista, na co dzień pracujący w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego specjalnością jest Norwegia, jej kultura, język i obyczaje. Zajmuje się także badaniem dziejów Zakonu Maltańskiego. Ma na koncie wiele publikacji związanych zarówno z tematyką norweską, jak i Zakonem Maltańskim, m.in.: „Stavkirker. Norweskie kościoły słupowe”, „Jak to było naprawdę z Wangiem”, „Szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy”, „Władze II Rzeczypospolitej a Zakon Maltański”. Prywatnie wielki pasjonat broni, uzbrojenia ochronnego i polskiej kawalerii, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

Zapraszamy :)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę