Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PIERWSZE/NAJSTARSZE - zobacz Psałterz floriański na własne oczy

PIERWSZE/NAJSTARSZE - zobacz Psałterz floriański na własne oczy
📅 Data: sobota, 23 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pałac Rzeczypospolitej - pl. Krasińskich 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Sobota 23 kwietnia to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć Psałterz floriański na własne oczy. Rękopis opuszcza na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a jego dzieje, treść i tajemnice przybliżą wykłady specjalistów.

Psałterz floriański to bezcenny zabytek języka polskiego, a jednocześnie księga pełna zagadek. Rękopis, w którym każdy kolejny werset pisany jest w innym języku: naprzemiennie po łacinie, polsku i niemiecku. Naukowcy nadal toczą spory, kiedy i gdzie powstał, co znaczą zdobiące go miniatury i kto go używał.

Został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV w. Bardzo możliwe, że miał być darem dla św. Jadwigi, a po jej śmierci był używany przez kolejne polskie królowe. Ponownie odkryty w XIX w. w austriackim opactwie Sankt Florian, stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje jedną z największych zagadek polskiego średniowiecza.

Poza trójjęzycznym przekładem tekstu Psalmów, księga na kilkudziesięciu kartach zawiera tajemnicze miniatury, w których jedni chcą widzieć astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętanie tekstu, a zdaniem niektórych znajdują się tam pierwsze wizerunki Mistrza Yody, Nosferatu i Gandalfa Szarego.


OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji obejmującej oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem oraz po wystawie towarzyszącej pokazowi Psałterza floriańskiego z mediewistą Łukaszem Kozakiem. We własnym zakresie wystawę można oglądać w godzinach 11.00 - 18.30.

Rejestracja na poszczególne tury oprowadzania:
• 11.30 - link
• 13.00 - link
• 14.00 - link


WYKŁADY
• 15.00 - wykład „Wywiad z Psałterzem floriańskim – czyli historia małomównego manuskryptu”, dr Marcin Kuźmicki (Zakład Historii Języka Polskiego UAM)
• 16.30 - dyskusja „Yoda czy Nosferatu? Świat na marginesach Psałterza floriańskiego”, dr Kamil Kopania (Zakład Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UW) i Łukasz Kozak (redaktor Polona i autor Discarding Images)


Pokaz i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia są bezpłatne.

PIERWSZE/NAJSTARSZE
Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę