Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Gdzie w judaizmie jest miejsce dla osób LGBTQ - dyskusja Hajnt

Gdzie w judaizmie jest miejsce dla osób LGBTQ - dyskusja Hajnt
📅 Data: czwartek, 14 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Hajnt to cykl spotkań przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które są zainteresowane dialogiem judaizmu ze współczesnością.

Tym razem, w oczekiwaniu na zbliżające się wielkimi krokami święto Pesach pochylimy się nad kwestią symbolicznej pomarańczy na talerzu sederowym, czyli nad miejscem w judaizmie dla osób homo- i biseksualnych, transpłciowych i wszystkich wykraczających poza heteronormatywne granice.

14 kwietnia 2016 o 19:30 zapraszamy na dyskusję na ten właśnie temat. W dyskusji udział wezmą: Yga Kostrzewa, Michael Schudrich i Joanna Czopnik, prowadzenie: Mike Urbaniak.
Wstęp wolny!

O pomarańczy & dyskutantach:

Skąd pomarańcza? We wczesnych latach 80., podczas gościnnego wykładu w Hillelu w Oberlin College w Ohio, Susannah Heschel - amerykańska nauczycielka akademicka, trafiła na Hagadę napisaną przez studentów tego koledżu podnoszącą kwestie feministyczne. Jednym z przedstawionych w niej pomysłów było umieszczenie skórki od chleba na talerzu sederowym na znak solidarności z żydowskimi lesbijkami (w myśl zasady, że "w judaizmie jest tyle same miejsca dla lesbijek, co miejsca dla skórki od chleba na talerzu sederowym"). Susannah Heschel nie chciała przypieczętować idei, że żydowskie lesbijski i geje tak samo bezczeszczą judaizm jak hamec bezcześci Pesach, więc w trakcie następnego sederu włączyła w symbolikę pomarańczę. Pomarańcza ta miała być symbolem włączenia gejów, lesbijek i wszystkich marginalizowanych społecznie osób (Heschel zwróciła uwagę zwłaszcza na wdowy) do większej społeczności żydowskiej, tak jak wszystkie części pomarańczy są elementami tego samego owocu.

Yga Kostrzewa – ur. w 1973 r. Działaczka społeczna, związana z ruchem LGBT i organizacjami feministycznymi. Z wykształcenia ekonomistka, ukończyła Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1998 działaczka stowarzyszenia Lambda Warszawa (organizacji pożytku publicznego); pełniła w nim funkcję przewodniczącej (2005-2007) i rzeczniczki prasowej (od 2002 do dziś).
Przewodnicząca Rady Fundacji LGBT Business Forum, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca (organizującej coroczne kobiece Manify) (od 2005), członkini Rady Kongresu Kobiet, członkini Rady Fundacji Trans-Fuzja, współorganizatorka Parad Równości w Warszawie.
Współzałożycielka Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich (2009).
Człowiek Dużego Formatu Gazety Wyborczej 2006.
Współautorka książek "Nowe kierunki w zarządzaniu. Podręcznik akademicki" i "HomoWarszawa".
Pomysłodawczyni akcji we współpracy z Gazetą Wyborczą "Odkrywamy się".
Honorowa dawczyni krwi.

Joanna Czopnik – absolwentka Historii i Kultury Żydów na UJ oraz Pardes Educators Program w Pardes Institute of Jewish Studies w Jerozolimie. Nauczycielka kultury żydowskiej w Zespole Szkół Lauder-Morasha w Warszawie oraz w Lauder e-Learning Schools, a wcześniej w Shoshana S. Cardin Jewish High School w Baltimore, USA.

Rabin Michael Schudrich - urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami. W 1990 zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi. 8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski.

Mike Urbaniak jest dziennikarzem kulturalnym, zajmuje się też tematyką LGBT i współczesnym Izraelem. Przez lata współpracował z wieloma organizacjami żydowskimi. Z Dominiką Buczak napisał książkę "Gejdar" - zbiór rozmów z polskimi gejami (Wydawnictwo Ha!art), a z Maciejem Nowakiem współprowadził w Radiu RDC "Homolobby" - jedyny program o tematyce LGBT w publicznych mediach. Jest stałym współpracownikiem "Wysokich Obcasów" i weekendowego magazynu Gazeta.pl, pisze blog panodkultury.com.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧