Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koncert TRIO ALBA. Bohemia nad morzem

📅 Data: czwartek, 05 maja 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Austriackie Forum Kultury (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wstęp wolny

Livia Sellin - skrzypce
Philipp Comploi - wiolonczela
Chengcheng Zhao – fortepian

program:
Joseph Haydn Trio C-dur Hob. XV/27 (18\')
Josef Suk Elegia Des-dur op. 23 (6\')
Johanna Doderer Trio fortepianowe nr 2 poświęcone Josephowi Haydnowi (2009)(16\')
Bedrich Smetana Trio g-moll op. 15 (26)

Trio Alba kroczy od sukcesu do sukcesu. Zespół założony w 2008 r. przez trójkę studentów Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Grazu już rok później oklaskiwany był na scenach całego świata – od Chin po Amerykę Płd. W 2012 r. trio doszło do finału konkursu „Franz Schubert i muzyka współczesna” w Grazu. Jego dwa albumy zdobyły prestiżową nagrodę „Ö1-Pasticcio-Preis” przyznawaną przez radio Ö1 i dziennik „derStandard”. Na trzech koncertach w Polsce przedstawią utwory m.in. Josepha Haydna, Bedricha Smetany, Josefa Suka i Johanny Doderer.

„Bohemia nad morzem“ – to fikcyjne miejsce z “Zimowej opowieści” Williama Szekspira. Kraina, która nie istnieje, utopia, do której zmierzają artyści, miejsce, w którym można swobodnie przekraczać wszelkie granice.

Dla Josepha Haydna muzyka oznaczała możliwość pokonywania granic języka. Jego trio fortepianowe C-dur nr 43 Hob XV:27 powstało w Londynie i zostało poświęcone słynnej londyńskiej pianistce Therese Jansen Bartolozzi. Na pytanie Mozarta, jak zamierza porozumiewać się w Londynie, Haydn odparł „Mój język jest zrozumiały dla całego świata”.

200 lat po śmierci Haydna, w roku 2009, austriacka kompozytorka Johanna Doderer poświęciła mu swoje drugie trio fortepianowe. Do dzieła najstarszego z klasyków wiedeńskich nawiązała poprzez utrzymaną w pogodnym klimacie tematykę i głęboką powagę wykonania kompozycji.

Josef Suk i Bedrich Smetana chcieli upamiętnić prawdziwe, nie fikcyjne Czechy. Smetanie, który właściwie miał na imię Friedrich, a czeskiego nauczył się dopiero, gdy był dorosły, udało się to poprzez cykl symfoniczny „Moja Ojczyzna” ze słynną „Wełtawą”. Także elegia op. 23
Josefa Suka nawiązuje do wiersza Vysehrad“ (Zamek Wyszehradzki) zmarłego nagle przyjaciela i poety Juliusa Zeyera. Suk wystawił ją w formie żywego obrazu.

Bedrich Smetana skomponował swoje jedyne trio fortepianowe po śmierci córeczki. Podobnie jak Czajkowski czy Szostakowicz, których tria fortepianowe powstały po stracie bliskich osób, uznał tę formę, łączącą intymność partii solistycznych z symfonicznym rozmachem, za najlepszy sposób wyrazu nie tylko bólu, ale także miłości, otuchy i pogodzenia się z losem. Trio fortepianowe stało się próbą przezwyciężenia poprzez muzykę rozpaczy wynikającej z nieodwołalności śmierci i hołdem oddanym życiu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧