Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystaw: „»Ojcom naszym«. 50-lecie pracy twórczej Gustaw Hadyny” oraz „»Orzeł Biały – znak wolności«. Rzeźby Łukasza i Stanisława Hadynów”

Wernisaż wystaw: „»Ojcom naszym«. 50-lecie pracy twórczej Gustaw Hadyny” oraz „»Orzeł Biały – znak wolności«. Rzeźby Łukasza i Stanisława Hadynów”
📅 Data: czwartek, 12 maja 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Galeria Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Czujna (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Galeria Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) zaprasza na wernisaż wystaw trzech artystów. Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski udostępnione zostaną dwie ekspozycje: „»Ojcom naszym«. 50-lecie pracy twórczej Gustawa Hadyny” oraz „»Orzeł Biały – znak wolności«. Rzeźby Łukasza i Stanisława Hadynów”. Prace będzie można oglądać od 12 maja do 5 czerwca 2016.

Gustaw Hadyna (1946), absolwent Liceum Plastycznego w Lublinie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1977), jest autorem monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej, lecz również małych form przestrzennych, pomników, popiersi, medali. Zaprojektował m.in. Pomnik-Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie (wspólnie z Jerzym Fronczykiem) i pomnik poświęcony „Jędrusiom” w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pomniki Janusza Korczaka w Kielcach, Zawiszy Czarnego w Garbowie, Piotra Ściegiennego w Lublinie, świętego Stanisława z Piotrowinem na fasadzie kościoła w Tarłowie, a także Triadę Temidy na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim. Wykonał cykl rzeźbionych portretów wybitnych Polaków: Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Lipińskiego, Mikołaja Reja, Władysława Hasiora, Władysława Orkana, Wincentego Burka. Rzeźby Gustawa Hadyny zdobią dziedziniec X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Synowie artysty pierwsze nauki pobierali u ojca. W pracowni w Woli Grójeckiej nieopodal Ćmielowa od najmłodszych lat poznawali tajniki tworzenia w kamieniu, projektowania obiektów w glinie, wypalania ceramiki, przygotowywania form do odlewów w brązie. Wiedzę zdobywaną w domu uzupełniali podczas studiów.
Stanisław Gustaw Hadyna (1984) studiował historię na Wydziale Nauk Historycznych oraz ochronę dóbr kultury
na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pisze doktorat na Uniwersytecie Rzeszowskim. Miał dotąd dwie wystawy, obie indywidualne: „Orły nasze”, przygotowaną w 68. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Centrum Kultury w Annopolu (2007), oraz towarzyszącą gali wręczenia Nagrody im. Władysława Orkana w Bielskim Centrum Kultury (2008). Łukasz Hadyna (1982) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rzeźba to jego hobby. Prace obu braci zdobią gospodę „Echa Leśne” Jerzego Wydrycha w miejscowości Łączna nieopodal Skarżyska-Kamiennej i znajdują się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Tematyka wystawy jest częścią misji realizowanej przez Muzeum Niepodległości od lat. W pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, siedzibie głównej muzeum, można zwiedzać wystawę stałą zatytułowaną „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: spotkanie wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧