Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Artystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń

Artystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń
📅 Data: środa, 18 maja 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykoli 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wykład w ramach cyklu „Oświeceniowa Republika Władców”, który przedstawi prof. Tadeusz J. Żuchowski. Wykład poświęcony synowi Augusta III.

Artystyczne pasje Alberta Kazimierza Wettyna i oświeceniowy Wiedeń

Albert Kazimierz Wettyn (1738-1822), znany jako Albert Sasko-Cieszyński, był synem Augusta III i polskim królewiczem. Konfederaci barscy widzieli w nim nawet ewentualnego następcę króla Stanisława Augusta. Ożeniony z arcyksiężną Marią Krystyną związał się z dworem habsburskim. Od 1795 roku mieszkał w Wiedniu. Jego kolekcja rysunku i grafiki do dziś przechowywana jest w tym samym miejscu, w pobliżu cesarskiego pałacu Hofburg, a od imienia założyciela nazywana jest Albertiną – to jeden z najwspanialszych zbiorów tego rodzaju na świecie. Albert Kazimierz po śmierci swojej żony zamówił u Antonia Canovy monumentalny nagrobek, arcydzieło europejskiego klasycyzmu. Został on zamontowany w wiedeńskim kościele augustianów, a jednym z zastanawiających jego elementów jest polska heraldyka. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie sylwetka tego oświeceniowego władcy, jego smak artystyczny oraz okoliczności zamówienia niezwykłego nagrobka arcyksiężnej Marii Krystyny.

Tadeusz J. Żuchowski – prof. dr hab., dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i kierownik Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu. Badacz sztuki europejskiej. Autor takich publikacji jak: Poskromienie materii. Nowożytne zmagania z marmurem kararyjskim. Michał Anioł, Bernini, Canova (2010), Pałac papieski na Watykanie od końca V do początku XVI wieku. Ceremoniał a ewolucja kompleksu rezydencjonalnego (1999), Patriotyczne mity i toposy. Malarstwo niemieckie 1800–1848 (1991).

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę