Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie

Obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 17 czerwca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 19 czerwca 2016

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wystawa, Migrujący Tramwaj, kino plenerowe i wielokulturowy piknik. To tylko niektóre punkty programu obchodów Dnia Uchodźcy w Warszawie (17-19 czerwca 2016).

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Jest to gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem. Działania i akcje podejmowane w tym okresie mają przypominać, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest natomiast osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca.
Przez wiele lat to właśnie Polska była krajem, którego obywatele musieli szukać schronienia przed prześladowaniem w innych państwach. Obecnie, sytuacja uległa zmianie. Polska stała się miejscem, do którego przyjeżdżają osoby poszukujące bezpieczeństwa i spokoju dla siebie i swoich bliskich. Dzień Uchodźcy organizowany w tym roku w Warszawie ma przypomnieć o polskiej historii oraz powinności nas wszystkich wobec uchodźców i osób wymagających ochrony międzynarodowej. Jest to szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji w Europie, tzw. kryzysu migracyjnego i uchodźczego oraz toczącej się w Polsce debaty na temat potrzeby przyjmowania uchodźców.
Uchodźstwo nie jest zjawiskiem czarno-białym. Składa się na nie szereg różnych elementów i przyczyn, dlatego nie można go łatwo zaszufladkować. Uchodźcy to osoby doświadczone przez życie, które są zdeterminowane, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, a także ochronę przed prześladowaniem, uciekając ze swojego domu i szukając schronienia w innym kraju. W większości jednak to tacy sami ludzie jak my.
Dzień Uchodźcy w Warszawie organizowany jest przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW:
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

17 CZERWCA, PIĄTEK

18.00 Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Wernisaż wystawy fotograficznej „O krok od raju…”
Autorzy zdjęć: Thomas Orchowski (Instytut Reportażu), Agnieszka Kunicka (Studium Fotografii ZPAF), Kurator wystawy: prof. Andrzej Zygmuntowicz, Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików.
Dokumentalna wystawa fotograficzna (zdjęcia zostały wykonane w ciągu ostatniego 1,5 roku), na której zostaną zaprezentowane fotografie pokazujące dwa aspekty współczesnego uchodźstwa: drogę uchodźców/migrantów do Europy oraz życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Wystawa potrwa do 1 lipca 2016.

18 CZERWCA, SOBOTA

10.00-15.00, ulice Warszawy, Migrujący Tramwaj
Trasa: Pl. Narutowicza – Pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – Rondo Waszyngtona – Al. Zieleniecka – ul. Targowa – Dw. Wileński – Most Śląsko-Dąbrowski – Pl. Bankowy – ul. Marszałkowska – Pl. Zbawiciela – ul. Nowowiejska – Pl. Narutowicza
W sobotę ulicami Warszawy będzie jeździł Migrujący Tramwaj. Jego pasażerów czeka wiele atrakcji – m.in.: AutoBiografia na żywo – możliwość porozmawiania z młodymi uchodźcami, Ekspresowa lekcja języka zupełnie obcego – 15-minutowe lekcje języka czeczeńskiego, gruzińskiego, ukraińskiego i kirgiskiego, a także Kaligrafia porównawcza – happening plastyczny wykorzystujący różnorodność alfabetyczną migrantów i uchodźców. Nie zabraknie również pokazów tańca i muzyki na żywo. Program został przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Do tramwaju można wsiąść w dowolnym punkcie jego trasy.

22:00 Plac Zabaw nad Wisłą, Bulwar Grzymały-Siedleckiego, Pokaz filmu „Kuzyni” oraz „Salam”

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska 2015, 10 min.
Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple; USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.
Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Młodzi filmowcy postawili sobie za cel zamieszkać w obozie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie, mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

Pokaz zorganizowany we współpracy z MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

23:30. BarKa, Bulwar Grzymały-Siedleckiego, Impreza z DUNNO Recordings
Wielokulturowa fuzja dźwięków i muzyka świata nad samą Wisłą. Nietuzinkowo i z niespodziankami.
DUNNO Recordings to niezależna wytwórnia płytowa i duet DJ-ów: Filipa Lecha, antropologa związanego z Culture.pl i Lutto Lento, producenta muzyki elektronicznej i relaksacyjnej, kompozytora. Dołączy do nich rzutki DJ Ryan R, który zaprezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi i wysokiej dynamice zwinnego miksu. Certyfikat jakości prosto z górnego Portobello Road.

19 CZERWCA, NIEDZIELA

12:00 – 16:00 Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Piknik REFUGEE.PL wraz z zaproszonymi organizacjami pozarządowymi
Spotkanie dla wszystkich mieszkańców Warszawy. W klimacie międzykulturowych gier i zabaw, a także smakołyków kuchni świata zapraszamy wszystkich z kocem i koszykiem jedzenia na wspólne spędzenie niedzieli. Dzień Uchodźcy świętować będą wspólnie z nami różne organizacje pozarządowe, które przygotowały specjalny program. Nie ma mowy o nudzie. Na uczestników pikniku czeka możliwość poznania i wysłuchania historii uchodźców z różnych krajów, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, wyjątkowy pokaz parzenia kawy, a także gry planszowe.
Organizacje, które wezmą udział w pikniku: Fundacja Refugee.pl, Polskie Forum Migracyjne, Centrum Wielokulturowe, Fundacja Inna Przestrzeń, Strefa WolnoSłowa, Fundacja dla Somalii, Dom Otwarty oraz Refugees Welcome Polska.

20:00 Solec 44, ul. Solec 44, Kabaret na Koniec Świata na Dzień Uchodźcy
Kabaret na Koniec Świata w składzie: Zuzanna Grabowska, Agata Wątróbska, Paweł Koślik, Robert Majewski, Maciej Makowski, Łukasz Owczynnikow i Wojciech Solarz. W programie m.in. Jak zostać Uchodźcą? i Jak nie zostać Uchodźcą? Panel Dyskusyjny „Wszyscy jesteśmy Uchodźcami”, Wieczór Poezji Uchodźczej, Rada Pedagogiczna ze szkoły podstawowej w Kujbyszewie z problemem „Jak przyjąć do szkoły Małego Uchodźcę?” A oprócz tego dwie piosenki Uchodźcze, Trzy skecze Uchodzące za Uchodźcze oraz skecz o marchewce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne film impreza spotkanie stand up, kabaret wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
👋 Przybij piątkę 👋