Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

August Fryderyk Moszyński i jego trzy „sztuki królewskie”

August Fryderyk Moszyński i jego trzy „sztuki królewskie”
📅 Data: środa, 15 czerwca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykład w ramach cyklu „Oświeceniowa Republika Marzeń”, który przedstawi prof. Tadeusz Cegielski będzie poświęcony przyjacielowi i współpracownikowi Stanisława Augusta:

August Fryderyk Moszyński i jego trzy „sztuki królewskie”

August Fryderyk Moszyński herbu Nałęcz (1731-1786), stolnik koronny i starosta dymirski, inowłodzki i siechowski, był człowiekiem wyjątkowo wielu talentów.

Tradycja ezoteryczna Zachodu zna trzy tzw. sztuki królewskie: architekturę, alchemię oraz wolnomularstwo. We wszystkich trzech Moszyński był cenionym znawcą. Jednak nie tylko w tych: zajmował się teatrem, planował ogród łazienkowski oraz otoczenie Zamku Ujazdowskiego, doradzał królowi Stanisławowi Augustowi w sprawach ekonomicznych, menniczych i medalierskich. Był też jego marszandem – kupował we Włoszech dzieła sztuki do królewskich zbiorów grafiki i malarstwa. Mniej jest natomiast znany jako alchemik i różokrzyżowiec, adept nauk tajemnych i wolnomularz. Król, prywatnie przyjaciel Moszyńskiego, również interesował się alchemią. Pozostawał w złudnym przekonaniu, które wraz z nim podzielało wielu monarchów epoki, że alchemicznym złotem podreperuje wiecznie pusty skarb – tak prywatny, jak i publiczny. W jednej z wież Zamku Ujazdowskiego zorganizował pracownię alchemiczną, którą powierzył Moszyńskiemu, zaś z początkiem 1777 roku przystąpił w Warszawie do rytu Ścisłej Obserwy Templariuszy (S.O.T.) – międzynarodowej obediencji masońskiej, do której należeli niemieccy i skandynawscy monarchowie. We wszystkich tych materiach jego wiernym i cierpliwym mentorem, przewodnikiem i substytutem pozostawał August Fryderyk Moszyński.

Tadeusz Cegielski - dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, historyk, specjalizuje się w historii idei oraz dziejach kultury epoki nowożytnej i XIX wieku. W latach 1974-2013 pracował w Instytucie Historycznym UW, od roku akademickiego 2013/14 zatrudniony w Instytucie Historii Sztuki UW. Opublikował szereg monografii z zakresu dziejów nowożytnych powszechnych i Polski (Das alte Reich und die erste Teilung Polens 1768-1744, Wiesbaden 1988; „Ordo ex Chao.” Wolnomularstwo i światopoglądowe kryzysy XVII i XVIII wieku, Warszawa 1995). Ceniony popularyzator wiedzy historycznej, autor kilkuset artykułów, scenariuszy telewizyjnych, uniwersyteckich i publicznych wykładów w kraju i na świecie, powieściopisarz.

Gorąco zapraszamy do Pałacu na Wyspie! Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧