Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kobiety Afryki: Laurence Gavron, Siti Binti Saad, Penina Muhando, Diane Magesa - DNI AFRYKI 2016

Kobiety Afryki: Laurence Gavron, Siti Binti Saad, Penina Muhando, Diane Magesa - DNI AFRYKI 2016
📅 Data: poniedziałek, 13 czerwca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W poniedziałek 13 czerwca o godz. 19.00 zapraszamy do Staromiejskiego Domu Kultury na spotkanie poświęcone Kobietom Afryki: Laurence Gavron, Siti Binti Saad, Penina Muhando, Diane Magesa w ramach Dni Afryki 2016 organizowanych przez Staromiejski Dom Kultury i Katedrę Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Penina Muhando Mlama, ur. w 1948 – dramatopisarka z Tanzanii. W swej twórczości porusza współczesną problematykę społeczną, a w formie nawiązuje do tradycyjnych gatunków opowieści ustnych i pieśni. Jest założycielką popularnej w latach 1980-tych grupy teatralnej „Paukwa”, dla której pisała i reżyserowała przedstawienia, biorąc w nich również udział jako aktorka. Penina Muhando Mlama jest profesorem Uniwersytetu Dar es Salaam i obecnie pełni prestiżową funkcję dyrektora panafrykańskich studiów im. Mwalimu Nyerere. W poprzednich latach sprawowała wiele znaczących funkcji akademickich (była m. in. dyrektorem instytutu i prodziekanem na UDS) oraz w organizacjach i kampaniach społecznych. Jej dorobek badawczy poświęcony jest problematyce literaturoznawczej, edukacyjnej, a także feministycznej.

Siti Binti Saad – światowej sławy pieśniarka z Zanzibaru. Śpiewała w stylu taarab w języku suahili, ale również po arabsku i w hindi. Jej kariera rozwinęła się błyskawicznie na Zanzibarze, a wkrótce potem jej piękny głos słychać było w innych miastach wybrzeża Wschodniej Afryki, a nawet w Indii. W 1928 r. Siti ze swoim zespołem nagrała pierwsze płyty i jeszcze w tym samym roku wyjechała na koncerty i dalsze nagrania do Bombaju (dla wytwórni Columbia); w sumie nagrała ponad 100 pieśni, które na płytach ‘78’ rozeszły się w wielotysięcznych nakładach w krajach Afryki (Tanganika, Kenia, Uganda, Kongo, Somalia, Komory), Indii i w południowej Arabii. W dzisiejszej Tanzanii jest symbolem niezależnej kobiety, która dzięki wielkiemu talentowi i pracy osiągnęła niezwykłą karierę, mimo bardzo skromnego pochodzenia i różnego rodzaju przeszkód natury społecznej.

Diana Magesa – światowej renomy projektantka mody z Tanzanii; w swoich niezwykle oryginalnych projektach wykorzystuje naturalne materiały, m. in. części roślin i korę różnych gatunków drzew. Zdobyła wiele międzynarodowych nagród.

Laurence Gavron - Francuzka z Senegalu lub też Senegalka z Francji, reżyserka, fotografka i pisarka. Nakręciła kilka filmów dokumentalno-narracyjnych o istotnych postaciach i zjawiskach kultury Senegalu, bardziej tradycyjnej i nowszej. Mieszka na stałe w Dakarze, doskonale mówi w wolof, w 2007 roku otrzymała obywatelstwo senegalskie, a w 2014 roku kandydowała do Zgromadzenia Narodowego Senegalu. Mówi o sobie, że jest czarna, choć na zewnątrz tego nie widać.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę