Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Słuchokrąg podróżnika - miejskie pocztówki dźwiękowe. Warsztaty dźwiękowe i field recording dla dorosłych

Słuchokrąg podróżnika - miejskie pocztówki dźwiękowe. Warsztaty dźwiękowe i field recording dla dorosłych
📅 Data: sobota, 25 czerwca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy.
Prosimy o przyniesienie własnych laptopów oraz słuchawek, wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc, obowiązują zapisy.
czas trwania: 12-18, prowadzenie: Krzysztof Topolski.
ZAPISY: poprzez formularz umieszczony na stronie wydarzenia - link poniżej.

Warsztaty są wprowadzeniem w praktykę spacerów akustycznych (tzw. spacerów ze słuchaniem) oraz realizację prostych nagrań terenowych, z edycją i podstawowymi informacjami na temat produkcji nagrań. Podczas warsztatów wybierzemy się na spacery w poszukiwaniu charakterystycznych krajobrazów dźwiękowych w okolicy Zachęty. Zbadamy nasz słuchokrąg* — krajobraz akustyczny, tzw. soundscape. Nauczymy się słuchać, a napotkane dźwięki nagramy, poddamy edycji i przygotujemy nagrania do prezentacji. Wykonamy również fotografie wybranych miejsc, gdzie realizowane będą nagrania.

Inspiracją dla tego typu działań jest idea akustycznej ekologii stworzona i rozwijana od połowy lat 60. XX wieku przez kanadyjskiego kompozytora R. Murraya Schafera oraz jego zespół badawczy World Soundscape Project. Według Schafera otoczenie dźwiękowe jest “zanieczyszczone”, a przyzwolenie kultury Zachodu na bezwzględny prymat postrzegania wizualnego hamuje wrażliwość na dźwięk. Centrum Schaferowskiej koncepcji ekologii akustycznej stanowi idea środowiska dźwiękowego jako utworu muzycznego. Według Shafera poznanie i zbadanie stanu otaczającego nas krajobrazu dźwiękowego jest etapem prowadzącym do późniejszego świadomego twórczego jego kształtowania. Przekomponowania „wielkiej kompozycji muzycznej świata".

*Słuchokrąg to neologizm użyty w piśmie „Zwrotnica” wydawanym przez Tadeusza Peipera w latach 20.w Krakowie. Pisano wówczas o coraz bardziej popularnym wynalazku radia w notatce

„O radjofonie”: „[…] Radjofon stanie się przedmiotem tak powszechnym i używanym, jak dzwonek elektryczny. I przyczyni się niemało do wytworzenia w człowieku nowej wizji świata. Świat się zmniejsza, a zwiększa się widnokrąg i słuchokrąg człowieka. Zmienia się człowiek…”
(Miesięcznik „Zwrotnica” nr 7, maj 1926)

Krzysztof Topolski — perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator. Kluczowe pojęcia w jego pracy to noise, soundscape oraz groove. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana elektroakustyczna, tworzy także instalacje oraz realizuje nagrania terenowe.

Publikował w takich wytwórniach jak Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado ABC, Plg, Konkretourist, Pwalacz Perski.

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Podróżnicy” współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach programu „Zachęta na lato”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧