Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pogrom kielecki - pytania i refleksje

📅 Data: czwartek, 23 czerwca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Muzeum Powstania Warszawskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


70. rocznica pogromu kieleckiego, który miał miejsce 4 lipca 1946 r. to dobry moment na poważną refleksję nad tym wydarzeniem, a także postawienie kilku podstawowych pytań w kontekście nie łatwych polsko-żydowskich relacji w czasie i tuż po wojnie. Jak po 27 latach istnienia wolnej Polski rozmawiamy o tak trudnych i tragicznych zdarzeniach jak to z 4 lipca 1946 r.? Czy sprostaliśmy niełatwemu zadaniu uczciwiej opowieści o antysemityzmie w Polsce tuż po Holocauście? Nie zapominajmy, że rezultatem pogromu kieleckiego była emigracji z Polski sporej części ocalałych z zagłady Żydów.
Z kolei traumatyczną pamięcią o pogromie posługiwano się do rozpowszechniania zagranicą tez na temat wrodzonego polskiego antysemityzmu. Czy obecnie nasza uczciwa refleksja nad tym wydarzeniem może być dobrą bronią do walki z tym stereotypem? Pamiętajmy również, że prócz okrągłej rocznicy tragicznych wydarzeń z Kielc, w lipcu mija 75 lat od zbrodni w Jedwabnem. Wydarzenia, które zapoczątkowało jedną z najważniejszych polskich debat o przeszłości w historii III RP. Czy pamiętne „przepraszam” prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2001 r. to ważny gest przedstawiciela dojrzałego narodu czy może „pedagogika wstydu”? Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że otwarta i nieskrępowana publiczna dyskusja o Jedwabnem czy Kielcach odbiera argumenty ludziom, którzy mieli ugruntowany stereotyp Polaków jako twardych antysemitów? Dwutomowe, monumentalne dzieło IPN zatytułowane „Wokół pogromu kieleckiego” czy praca „Wokół Jedwabnego” pokazują, że temat ten był już poważnie naukowo potraktowany. Pytanie ile z tych benedyktyńskich ustaleń historyków przedostało się do polskiej świadomości?

W rozmowie udział wezmą:
Piotr Kadlčik – filolog, tłumacz, działacz społeczności żydowskiej w Polsce.
dr Adam Ostolski – socjolog, publicysta, polityk, członek zespołu "Krytyki Politycznej"
Piotr Zaremba – dziennikarz, pisarz, komentator polityczny, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "W Sieci"

Prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik "Liberté!" i Forum Żydów Polskich

Data: 23.06.2016 (czwartek)
Godz. 18:30
Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego ul. Grzybowska 79.
Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę