Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

LATO NA JAZDOWIE: OdJazdowe Dzieciaki - Afrykański rytm i taniec

LATO NA JAZDOWIE: OdJazdowe Dzieciaki - Afrykański rytm i taniec
📅 Data: sobota, 13 sierpnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


9 spotkań ze sztuką, filozofią i muzyką dla dzieci w wieku 5-10 lat i ich opiekunów
wszystkie soboty lata od 2 lipca do 27 sierpnia 2016, godz. 12.00
Miejsce: CSW, Zamek Ujazdowski

wstęp wolny, obowiązują zapisy:
info@csw.art.pl
lub telefonicznie: 628 12 71, wew. 135 (wtorek–niedziela, 12.00–19.00)

Czy w Afryce zabawki można kupić w sklepie? Co to są obiektofony? Jakie tajemnice kryją się w głębinach? Co to jest piękno? Po co są grotołazi? Kto to jest Mamiwata? Z czego składa się świat? Czy baobab potrafi słyszeć? Na te i inne pytania, postawione przez małe i duże dzieci, odpowiada sztuka współczesna podczas letniego cyklu Lato na Jazdowie.

Wiek 5-10 lat to w rozwoju człowieka czas otwartych uszu, otwartych oczu” i „otwartej głowy. Dzieci chłoną wiedzę, są ciekawe wszystkiego, zasypują nas seriami pytań i zaskakują głębokimi, ważnymi stwierdzeniami. Naukowcy potwierdzili, że właśnie w tym wieku najintensywniej rozwija się słuch dzieci i ich postrzeganie. Są świetnymi obserwatorami i słuchaczami. To mali odkrywcy, naukowcy, artyści i filozofowie. Są ruchliwe, chłonne, kontaktowe, niezwykle aktywne i fizycznie, i umysłowo. To po prostu OdJazdowe Dzieciaki. Co zrobić, by rozwijać te cechy i umiejętności?

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski stanie się tego lata idealnym miejscem dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego najmłodszych i ich kreatywności, ale także miejscem beztroskiej zabawy i radości dla ich opiekunów. Wszystko to dzięki sztuce i muzyce współczesnej oraz dzięki wystawom wielkich artystów: Angeliki Markul, El Hadjiego Sy i twórcom wystawy Rzeczy robią rzeczy, którzy poprzez swoją sztukę stawiają istotne pytania, budzą zdziwienie, zachęcają do działania, tworzą skojarzenia, fascynują, skłaniają do myślenia i robienia rzeczy niezwykłych.

Na to robienie niezwykłych rzeczy zapraszamy wszystkie dzieciaki (i te małe, i te duże) w lecie do Jazdowa. We wszystkie soboty lipca i sierpnia będą się tu działy rzeczy niecodzienne. Dokonamy wspólnie wielu odkryć – i to dzięki sztuce współczesnej, która wcale nie jest trudna.

PROGRAM:

2 lipca 2016
Zabawki z wyobraźni
prowadzenie: Mamadou Diouf
W wielu krajach Afryki dzieci bawią się przede wszystkim na ulicy i na podwórkach. Dla nich kupno zabawki w sklepie jest nieosiągalnym marzeniem. Bez wątpienia każde dziecko chciałoby mieć lalkę, samochód, klocki… Takie sytuacje uaktywniają wyobraźnię i fantazje najmłodszych pozwalając im tworzyć własne zabawki. Dzieci uczą się szybko, potrafią wyrażać siebie i swoje myśli, korzystając z dostępnych materiałów. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć, jakie zabawki tworzą dzieci w Afryce i stworzyć własne, zaprojektowane przez siebie.

9 lipca 2016
Rzeczy robią dźwięki
prowadzenie: Wojciech Błażejczyk
Wojciech Błażejczyk kojarzy nam się ze słynnym „zaklinaczem dźwięków” z Małej Warszawskiej Jesieni. To kompozytor, gitarzysta basowy i odkrywca obiektofonów – zwykłych przedmiotów, które jak się okazuje, posiadają własne głosy: grają, śpiewają, a nawet mówią. Przedstawi uczestnikom bohaterów spotkania: obiektofony, których wystarczy dotknąć i w odpowiedni sposób zaczarować, by ożyły w naszych uszach niezwykłymi brzmieniami.

16 lipca 2016
W przestworzach i głębinach
prowadzenie: Joanna Rentowska
Czy istnieją w świeci miejsca, do których nie może dotrzeć zwykły człowiek? Jakie tajemnice skrywają przestworza i głębiny? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na wystawie Angeliki Markul To, co stracone, było na początku. W czasie zajęć spróbujemy przekonać się, czy można wyczarować równie piękne rzeczy z materiałów plastycznych. Prace artystki staną się inspiracją dla uczestników warsztatu do tworzenia barwnych, fakturowych prac.

23 lipca 2016
Piękno. Co to takiego?
prowadzenie: Izabella Boguta
To będzie niesamowita podróż po wystawie Angeliki Markul i po świecie filozofii. Podczas zajęć uczestnicy niczym czujni badacze i odkrywcy będą rozmawiać o tym, czym jest dla nich piękno i sporządzą wspólnie filozoficzną mapę myśli, dotyczącą piękna. Będą stawiać pytania, dyskutować i stworzą wspólnotę dociekającą. W przyjaznej i twórczej atmosferze, w ramach przystępnej i ciekawej formuły odkryją wzajemnie swoje naturalne dążenia poznawcze, uzewnętrznią wrodzoną dociekliwość, spontaniczną ciekawość, typową dla siebie skłonność do poszukiwań, stawiania pytań, domagania się odpowiedzi na nie.

30 lipca 2016
Spotkanie z jaskiniami
prowadzenie: Kasia Biernacka
Jak wygląda tajemniczy świat jaskiń i po co badają go grotołazi? Jak poruszają się pod ziemią? Jaki sprzęt muszą ze sobą zabrać? W co się ubierają, gdzie śpią, co jedzą? Jakie zwierzęta można spotkać pod ziemią? Odpowiedzi na te pytania uczestnicy znajdą podczas zajęć; będą też mogli przeżyć namiastkę prawdziwej przygody.

6 sierpnia 2016
Opowieści griota - bajki afrykańskie
prowadzenie: Mamadou Diouf
Bajki są ważnym elementem afrykańskiej literatury ustnej. Służą do przekazywania wartości danej grupy społecznej lub etnicznej. Nikt nie zna pochodzenie bajek afrykańskich, które są na ogół odbiciem społeczeństwa i nie mają autora. Należą one do społeczeństwa, z którego pochodzą. Bohater bajek afrykańskich to ludzie, zwierzęta, elementy przyrody, Mamiwata – pół człowiek pół ryba a także duchy i bogowie. Podczas warsztatów dzieci będą mogły stworzyć swoje własne bajki inspirowane afrykańskimi.

13 sierpnia 2016
Afrykański rytm i taniec
prowadzenie: Anika Kamińska
Afryka to gorący, tętniący rytmem, rozśpiewany i roztańczony kontynent, gdzie wspólne muzykowanie jest źródłem radości i sposobem na odreagowanie trudów dnia. Zapraszamy na interaktywny program artystyczny, podczas którego odbędą się warsztaty gry na autentycznych afrykańskich bębnach djembe i dundun, warsztaty tradycyjnego tańca afrykańskiego z akompaniamentem bębnów na żywo. Poznacie również afrykańskie historie i zabawy ludowe. Zapraszamy na afrykańską przygodę.

20 sierpnia 2016
Z czego składa się świat, czyli elementy przemiany
prowadzenie: Stowarzyszenie Aqueduct
Spotkanie dla małych filozofów, realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Aqueduct. Podczas spotkania przyjrzymy się wystawie El Hadjiego Sy pod kątem przemiany, zachodzącej w świecie przyrody, człowieka i w świecie sztuki. Porównamy elementy, o których mówi artysta, do elementów (pierwiastków) wymienianych przez pierwszych filozofów świata: Talesa z Miletu, Anaksymandra i Heraklita. Dla El Sy te elementy to woda, ogień, ziemia, powietrze i niebo. A z czego składał się świat według pierwszych filozofów?

27 sierpnia 2016
Skarby baobabu
prowadzenie: Michał Malinowski
Baobab to symbol Senegalu, kraju, z którego pochodzi El Hadji Sy, artysta, którego wystawa jest prezentowana w CSW. Baobab jest też w krajach afrykańskich miejscem spotkań, w jego cieniu ludzie rozmawiają, wymieniają się wiadomościami, opowiadają bajki i powierzają swoje tajemnice. W trakcie spotkania w cieniu baobabu dzieci wysłuchają bajek i wezmą udział w zabawach kreatywnych.

Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę